O situaci v oblasti jednali představitelé radikálního hnutí Hamas v Káhiře také na počátku září. V dnešním prohlášení Hamas uvedl, že reaguje na "velkorysé" úsilí Egypta zprostředkovat "dosažení národní jednoty". Je proto údajně připraveno zahájit rozhovory s hnutím Fatah, souhlasí s rozpuštěním vlády, která řídí Gazu, a vyzývá vládu šéfa Fatahu Mahmúda Abbáse k návratu. Rovněž je ochotno umožnit všeobecné volby v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Podle Reuters ale není zřejmé, zda je Hamas připraven podřídit své bezpečnostní síly Abbásově kontrole. Právě to je stěžejní bod, na němž uvázla předchozí jednání. Hamas až dosud tvrdil, že než začne uvažovat o smíření s Fatahem, musí Abbás zrušit řadu opatření, která proti Hamasu v minulosti přijal.

Hnutí významně oslabila izraelská a egyptská blokáda, tři války s Izraelem a mezinárodní izolace. Izrael a Egypt zahájily blokádu Pásma Gazy poté, co nad ním hnutí Hamas v roce 2007 převzalo kontrolu. Oblast je většinu dne bez dodávek elektřiny, většina obyvatel žije v chudobě a až 50 procent lidí je nezaměstnaných. Asi 60 procent rozlohy moře u pobřeží Pásma Gazy podle mezinárodní organizace na ochranu dětí Save the Children kontaminují splašky a z více než 90 vodních zdrojů v oblasti nelze čerpat pitnou vodu.

V roce 2011 podepsalo 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamasu v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření. Ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb, k jejímu naplnění ale nedošlo.