Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že jde o humanitární příměří, které umožní dopravit pomoc do Pásma. I když měl klid zbraní začít v 18:00 SELČ, ještě po této hodině zněly na jihu Izraele poplašné sirény ohlašující další raketový útok z Gazy. Žádný raketový útok ale nepřišel. Správy izraelských vesnic a měst podél hranice s Pásmem se obávají, že příměří bude stejně jako ta minulá porušeno. Místní školy proto nezahájí školní rok.

List The Jerusalem Post píše, že nynější příměří je už dvanáctým v současném konfliktu, který začal 8. července. Jeho podmínky jsou podobné těm dojednaným pro příměří, které začalo platit 15. července.

Klid zbraní není časově omezen, Izrael se zavázal, že pustí do Pásma humanitární pomoc a stavební materiál a že do měsíce budou obě strany pokračovat v jednání o dalších sporných bodech. Izrael bude žádat demilitarizaci Pásma a záruky, že se Hamas nebude znovu vyzbrojovat, protistrana pak chce otevření hraničních přechodů, propuštění určitých vězňů, transfer peněz k výplatě členů správy Pásma a otevření přístavu a letiště.

Egypt byl prostředníkem rozhovorů

Podle izraelských sdělovacích prostředků s podmínkami nesouhlasila polovina z osmičlenného izraelského bezpečnostního kabinetu. Ministři ale nebyli vyzváni, aby hlasovali, protože premiér Benjamin Netanjahu si údajně nebyl jist, že pro návrhy získá většinu. Při jednáních o minulých příměřích se tento kruh ministrů shodl na tom, že v dalších případech postačí, když s příměřím bude souhlasit premiér a ministr obrany Moše Jaalon, což se také dnes stalo. Proti dohodě jsou zásadně ministr průmyslu Naftali Bennett, zahraničí Avigdor Lieberman, vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič a spojů Gilad Erdan. Kromě Netanjahua a Jaalona by pro dohodu hlasovala ministryně spravedlnosti Cipi Livniová i ministr financí Jair Lapid.

Egypt jako prostředník rozhovorů oznámil, že dohoda umožní uvolnit blokádu Pásma, již Izrael zavedl v roce 2006, když Hamas unesl do Pásma izraelského vojáka Gilada Šalita.

Hamas dohodu považuje za své vítězství. Jeden z jeho představitelů Samí abú Zuhrí prohlásil: „Cena této současné kampaně není docílit otevření toho nebo onoho hraničního přechodu, ale připravit cestu k příštímu stadiu, a to je osvobození Jeruzaléma."

Livniová prohlásila, že konec bojů by neměl Hamasu přinést žádné významné politické vítězství. „Hamas je teroristická organizace, která neuznává naše právo zde existovat," řekla. Příměří by podle ní mělo být součástí „širší dohody s těmi, kteří stojí o mír" s Izraelem.