Muž, skrývající se v jámě během teroristického útoku na hudební festival Supernova v Izraeli, slyšel křičící ženu, když ji útočníci znásilňovali. Zdravotníci, kteří se na místo dostali po odražení útoků, vypověděli, že nalezli těla mladých dívek s roztaženýma nohama, staženým spodním prádlem a zakrvácenými genitáliemi.

„Viděl jsem ženu, která v sobě měla hřebíky a různé předměty v pohlavních orgánech, její tělo brutálně znetvořili,“ citovala CNN vyjádření Simcha Greinimana z organizace ZAKA, která vyzvedávala lidské pozůstatky v napadených oblastech.

Na povrch vyplavaly i další hrůzné příběhy o údajných útocích teroristické organizace Hamás:

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle svědectví znásilňovali a mučili ženy. Ilustrační snímek
Děsivá svědectví o mučení Hamásem: Ženy měly mít po znásilnění zlomené pánve

Izraelci kromě očitých svědectví na zasedání OSN předložili i zprávy z vyšetřování policií. „Teroristé znásilněné ženy upálili,“ řekla dle CNN superintendantka Yael Richertová.

Záložnice Obranných izraelských sil Šari Mendesová promluvila o sexuálně napadených vojákyních. „Postřelili je do intimních partií a prsou. Vypadá to, že docházelo k systematickému mrzačení obětí,“ citovala její výpověď agentura AP. Podle ní Mendesová předložila i fotografie a videa.

Zneužití rukojmí

Hamás se měl sexuálního násilí dopouštět i na rukojmích. Lékař, který ošetřoval propuštěné zajatce, pod podmínkou anonymity agentuře AP řekl, že nejméně deset mužů a žen vykazovalo známky zneužití. Neuvedl však detaily.

Izraelská veřejnoprávní televize Channel 11 minulý týden zveřejnila nahrávku s rukojmím, který prohlásil, že palestinští vojáci osahávají zajaté dívky v Gaze.

Izrael zveřejnil další případy znásilňování a mučení lidí Hamásem:

Zdroj: Youtube

Podle zahraničních médií Izraelci během zasedání předložili mnoho dalších důkazů o znásilňování a mučení žen z různých zdrojů. CNN ale podotkla, že tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit, a kromě toho Hamás popírá, že by se dopustil zmíněných zločinů.

Odborníci dle CNN tvrdí, že palestinské hnutí v minulosti nepoužívalo znásilnění jako zbraň. Izrael by ovšem měl mít prostředky pro důkladné zjištění, zda docházelo k systematickým sexuálním útokům.

Izrael zatím neumožnil nezávislé vyšetřování

Na základě výpovědí při mimořádném jednání OSN v Izraeli organizace požádala Jeruzalém o umožnění zahájení nezávislého vyšetřování. Premiér Benjamin Netanjahu však podle mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva Raviny Shamdasaniové na žádost zatím nereagoval.

Rodiny zajatých Izraelců se sešly s Netanjahuem:

Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze. Ilustrační snímek
Rodiny zajatých Izraelců se sešly s premiérem. Záznam unikl: Došlo na hněv i šok

Izrael dle AP tvrdí, že úřad je kvůli nedávnému vyjádření šéfa OSN Antónia Guterrese vůči zemi předem zaujatý a nebude s ním spolupracovat. Netanjahu jej navíc vyzval, aby opožděně uznal obvinění ze sexuálního násilí páchaného Hamásem. Izraelští představitelé dále uvedli, že jsou ochotní zvážit jiné možnosti nezávislých mezinárodních vyšetřování.

Podle různých odborníků na lidská práva by však Izrael měl spolupracovat s OSN, jelikož má nejlepší předpoklady pro spravedlivé, důvěryhodné a nestranné vyšetřování.