Konflikt v Pásmu Gazy trvá už více než 40 dní, dnes padli další dva civilisté a od začátku července boje nepřežilo přes 2000 lidí.

Hamas po čtvrteční likvidační akci oznámil, že se nenechá zastrašit a že jeho cíl zůstává stejný – dosáhnout útoky na Izrael zrušení blokády Pásma Gazy. Za smrt svých velitelů pohrozil odvetou.

Dnes bylo na velitelství policie v Gaze zabito 11 lidí, které předtím soud v Gaze označil za informátory pracující pro Izrael. Později svědci oznámili, že maskovaní ozbrojenci zastřelili sedm dalších informátorů na veřejném místě poblíž mešity v Gaze. Oběti měly kukly na hlavách a svázané ruce. Střelci je zabili ve chvíli poledních modliteb, kdy bylo u mešity mnoho lidí. Hamas na svých webových stránkách oznámil, že už ve čtvrtek zabil tři izraelské informátory.

Izraelské letectvo dnes provedlo 20 náletů na Pásmo a radikálové podle agentury AP vystřelili na Izrael několik raket, z nichž šest zneškodnil protiraketový štít. Při jednom z náletů byla zasažena farma na jihu Pásma a zemřeli tam dva dělníci.

Nová rezoluce

Od začátku konfliktu přišlo podle palestinské bilance o život na 2090 Palestinců, z nichž 469 byly děti. Zraněno bylo přes 10.000 Palestinců a z nich skoro třetina jsou děti. Bez střechy nad hlavou se ocitlo na 100.000 obyvatel Pásma. Podle izraelského tisku se USA připojily k Německu, Francii a Británii, které připravují pro Radu bezpečnosti OSN text nové rezoluce. Má umožnit ukončit boje v Gaze a pomoci vyjednat trvalý klid zbraní.

V izraelském tisku se dnes objevila informace o nákladech na válku. Podle armády už konflikt stál 2,5 miliardy dolarů (zhruba 52 miliard Kč), čímž dosavadní náklady již přesáhly výdaje na konflikt s libanonským hnutím Hizballáh v roce 2006. Tok peněz se údajně trochu zpomalil, když Izrael z Pásma stáhl pozemní jednotky. Nákladné je zejména vybavení záložníků a logistika.

Izrael podle listu Haarec povolal do zbraně na 60.000 příslušníků záloh a jejich příprava a nasazení do boje stály za měsíc už 30 milionů šekelů (179 milionů Kč). Vysoká cena války a další finanční nároky armády se podle Haarecu zřejmě promítnou v potlačování mnoha jiných výdajů státního rozpočtu v příštích třech letech.