Jako první přijel na místo setkání v hanojském hotelu Metropole americký prezident, kolona severokorejského vůdce dorazila o pět minut později. Summit provází rozsáhlá bezpečnostní opatření. Některé ulice vietnamské metropole policie uzavřela a v přístupu k budově brání rozestavěné barikády.

Americký prezident Donald Trump se ve Vietnamu sešel se svým protějškem Nguyenem Phu Trongem
Trump se sešel s vietnamským prezidentem. KLDR může prosperovat jako oni, řekl

Trump po slavnostním přivítání s Kimem prohlásil, že má Severní Korea „obrovský ekonomický potenciál“ a vyjádřil naději, že druhý vzájemný summit obou státníků bude minimálně stejně úspěšný, jako jejich loňské setkání v Singapuru. "Je skvělé se znovu sejít. Měli jsme velmi úspěšný první summit. Někteří říkali, že by to mělo jít rychleji, ale já jsem spokojený," uvedl šéf Bílého domu. Podle CNN dokonce Kima označil za "velkého vůdce". 

Severokorejský diktátor na oplátku uvedl, že obě strany dokázaly „překonat překážky“ a dodal, že věří v „dobrý výsledek“. Předchozí měsíce byly podle Kima obdobím vyžadujícím „trpělivost a snahu“. "Během posledních 261 dní jsme museli vynaložit hodně úsilí i trpělivosti. Nyní ale sedíme vedle sebe a to mi dává naději, že uspějeme," reagoval Kim. 

Krevetový koktejl i steak

Po vzájemném uvítání a asi dvacetiminutovém jednání jen za přítomnosti tlumočníků následovala pracovní večeře, které se zúčastnili i poradci obou státníků. Mimo jiné k ní zasedli personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho, americký ministr zahraničí Mike Pompeo či hlavní severokorejský vyjednavač s USA Kim Jong-čchol. Hlavní část oficiálních jednání je však plánována až na čtvrtek. 

Na jídelním lístku byl krevetový koktejl, grilovaný steak z nízkého roštěnce, roštěnec s korejským kysaným zelí kimči a čokoládový fondant.

Trump si první den summitu i samotnou večeři pochvaloval. "Velké setkání s Kim Čong-unem. Velmi dobrý rozhovor. Zítra znovu," napsal americký prezident po večeři na twitter.

Také severokorejský vůdce označil dosavadní jednání s americkým prezidentem za „velmi zajímavý dialog“. V podobném duchu se novinářům svěřil i Trump, který ale podle svých spolupracovníků ohrozil další mírová jednání. „Prohlásil, že problémy může vyřešit jedině on. Je proto pravděpodobné, že se severokorejští diplomaté nebudou chtít dál setkávat se svými americkými protějšky,“ řekl deníku Independent člen národní bezpečnostní rady USA Jon Wolfstahl.

Dohoda o příměří

Hlavní část jednání Kima a Trumpa se odehraje ve čtvrtek, opět v hotelu Metropole. Nejprve se státníci setkají na 45 minut mezi čtyřma očima a posléze budou, podobně jako dnes, jednat v doprovodu s poradci. Na závěr podepíší společné vyjádření, Trump pak plánuje tiskovou konferenci.

Od druhého summitu se proto očekává, že přinese konkrétnější plán denuklearizace Korejského poloostrova. Tedy stanoví časový rámec jaderného odzbrojení KLDR a přijme konkrétní opatření nezbytná k dosažení tohoto cíle. 

Na dotaz novinářů, zda americký prezident na vrcholné schůzce vyhlásí konec korejské války, která skončila v roce 1953 pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou, Trump odpověděl: „Uvidíme.“

Pchjongjang v minulosti opakovaně žádal uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří. O tom, že by se Kim a Trump mohli na vyhlášení konce války ve Vietnamu dohodnout, spekulovala před summitem řada analytiků.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Trump bude s Kimem jednat o míru. Na jaderné odzbrojení prý nespěchá