„Buďte prosím připravení,“ varoval v sobotu havajský guvernér Josh Green, když oznamoval, že obyvatelé dříve 13 tisíc města na ostrově Maui se budou moci začít vracet. „Uvidí zkázu, jakou ještě nikdy v životě neviděli,“ citoval jej deník The New York Times (NYT).
Podle Greena zřejmě plameny zničily přes 1000 budov. Agentura AP popisuje, že na ulicích Lahainy byly v sobotu k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami. Požár také téměř srovnal se zemí třídu Front Street, která tvořila srdce někdejšího hlavního města havajského království a pozdější oblíbené turistické destinace.

„Udeřilo to tak rychle, bylo to neuvěřitelné,“ řekl místní obyvatel Kyle Scharnhorst, jenž si v sobotu prohlížel škody v bytovém komplexu, který byl jeho domovem. Je jedním z mnoha svědků, kteří popisují, že rychlé šíření ohně v úterý obyvatele zaskočilo. Požár se podle všeho k městu dostal tak rychle, že nestihl reagovat ani havajský výstražný systém, který varuje obyvatele před nebezpečím zvukem sirén.
Následky požáru v havajském městě Lahaina
„Poprvé se vracíme zpátky a už víme, že náš dům shořel. Poslední dva dny jsme vlastně nic nevěděli,“ řekla zase Julie Lundyová, která se do města vrátila už ve čtvrtek. Požár Lahainu zasáhl v úterý a rozsah škod začal vycházet najevo ve středu po ústupu silného větru, který předtím komplikoval hasičské operace.
Oheň na Maui způsobil ohromné škody především v historické Lahaině, která byla v 19. století hlavním městem bývalého Havajského království. Shořel mimo jiné 200 let starý kostel Waiola (dříve Wainee), na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.
V pátek začaly úřady evakuovaným obyvatelům umožňovat návrat do Lahainy. Agentura AP popisuje, že na ulicích města byly k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami.
Pohřešovaných zůstávají stovky
Počet obětí požáru na havajském ostrově Maui stoupl na 80, předchozí bilance uváděla 67 mrtvých. Oznámily to tamní úřady. V pátek dostali příkaz k evakuaci lidé v obci Kaanapali, k níž se nebezpečně přiblížily plameny. Ty už se však hasičům podařilo uhasit, uvedla vláda ve své poslední zprávě.
Co do počtu obětí je požár na Havajských ostrovech nejhorší přírodní katastrofou v tamních dějinách. Stovky lidí se ale dál pohřešují, a počty mrtvých tak budou dál stoupat, řekl havajský guvernér Josh Green.

„Mrtvých bude bezpochyby ještě více. Zatím nemůžeme říci, kolik to bude,“ citoval Greena server stanice CNN. Podle guvernéra zatím záchranářské týmy se psy ani nezačaly prohledávat zbytky požárem zničených budov v Lahaině, kde oheň sežehl nejméně tisícovku domů.
Hasiči podle úřadů stále pokračují v práci a oheň ještě není všude plně pod kontrolou. Dálnice vedoucí ven z města Lahaina se v pátek otevřela, úřady ale lidem doporučily se oblasti vyhnout kvůli toxickým zplodinám v ovzduší. Podle listu Honolulu Star Advertiser nicméně policie silnici po pěti hodinách zase uzavřela kvůli střetům s obyvateli, kteří si chtěli násilím vynutit přístup do dosud uzavřených oblastí.
Tisíce lidí bez přístřeší nad hlavou
Nouzové ubytování nyní potřebuje asi 4500 lidí, uvedla agentura AP. Úřady organizují dopravu potravinové pomoci a evakuovaných. Veřejnost žádají, aby posílala jen textové zprávy a netelefonovala, a nepřetěžovala tak síť.
Nejvíce smrtícím požárem za poslední roky byl v USA takzvaný Camp Fire, který se v roce 2018 prohnal kalifornskou obcí Paradise a připravil o život 85 lidí. Podle NYT může stejně jako tehdy i nyní trvat týdny, než se počet obětí vyjasní.