Kvůli nespuštění sirén se Andaya stal terčem kritiky. Své rozhodnutí hájil tím, že měl obavu, že zvuk sirén během požáru přiměje obyvatele běžet „mauka“ - což na Havaji znamená do hor nebo vnitrozemí. „V takovém případě by běželi do ohně,“ tvrdí Andaya.

Rozhodnutí nepoužít sirény spolu s nedostatkem vody, který hasičům ztěžoval práci, a únikovými cestami zahlcenými vozidly, jež se poté stala obětí plamenů, vyvolalo hlasitou kritiku od mnoha obyvatel.

K ničivým požárů na havajském ostrově Maui mohlo přispět elektrické vedení
Co může za apokalypsu na Maui? Přeživší i technická data mají o požárech jasno

Starosta Richard Bissen přijal Andayovu rezignaci s okamžitou platností, oznámil okres Maui na facebooku. Andaya jako důvod svého odchodu z funkce uvedl blíže nespecifikované zdravotní důvody.

„Vzhledem k závažnosti krize, které čelíme, můj tým a já na tuto klíčovou pozici co nejrychleji někoho dosadíme a těším se, že to brzy oznámíme,“ uvedl Bissen v prohlášení.

Chybný krok 

Nepoužití sirén místní média označují za chybný krok a součást řady komunikačních problémů, které přispěly k chaosu po vypuknutí požáru. Havajské ostrovy mají podle svého tvrzení nejrozsáhlejší systém venkovních výstražných sirén na světě, který byl vytvořen po cunami v roce 1946, jež si vyžádalo více než 150 obětí.