Podle studie neziskové vědecké organizace Haereticus Enviromental Laboratory obě chemikálie, které filtrují UV paprsky, vážně poškozují havajské mořské životní prostředí. Pronikají do mladých korálů a přispívají k jejich blednutí. K tomu dochází především v důsledku oteplování oceánů, které zabíjí řasy rostoucí na korálech.

Do havajských pobřežních vod se zbytky přípravků na opalování dostávají nejen smýváním z těl plavců, ale jsou také vypouštěny z čistíren odpadních vod. Nejedná se přitom pouze o lokální problém. Podle studie z roku 2015 se do korálových útesů po celém světě dostane každý rok kolem 14 tisíc tun přípravků na opalování.

Začne platit až za tři roky

Nově schválená havajská legislativa zakazuje prodej a distribuci jakéhokoli opalovacího krému, který obsahuje dvě chemikálie - oxybenzon a oktinoxát - bez lékařského předpisu. Pokud zákon podepíše havajský guvernér David Ige, vstoupí v platnost na začátku roku 2021.

Havajské aerolinky Hawaiian Airlines se však přidaly k ochraně havajských útesů už nyní. Minulý měsíc začaly cestujícím nabízet zdarma vzorky přírodních opalovacích krémů bez těchto složek. Letecká společnost také během každého letu promítá jedenáctiminutový dokument o enviromentálních výzvách ovlivňujících útesy.