Airbus A350 letu 516 společnosti Japanese Airlines v úterý přistával na tokijském letišti Haneda, když se srazil s letounem pobřežní stráže. Havárie si vyžádala životy pěti ze šesti členů posádky záchranářského stroje, zatímco všem 379 pasažérům dopravního letadla se podařilo dostat do bezpečí ještě před výbuchem. Cestující nyní poskytli svědectví dramatické události.

„Přistáli jsme normálně, při nárazu jsem ucítil, jak se letadlo naklonilo na stranu,“ řekl CNN 59letý Satoši Jamake. „Všichni jsme v sedadlech nadskočili,“ vypověděl pro Kjódó News nejmenovaný cestující. Další pro BBC uvedl, že za oknem uviděl jiskru, a poté se kabina začala plnit kouřem.

Dramatické chvíle natočili cestující uvnitř hořícího letadla i lidé z letiště:

Zdroj: Youtube

U lidí se náhle projevil instinkt přežití, protože si uvědomovali, že jejich životy závisí na několika příštích minutách. Letušky pomocí megafonů uklidňovaly pasažéry a říkaly, co mají dělat. „Nejprve jsme se vrhli na podlahu, jelikož kouř byl štiplavý,“ sdělil deníku Aftonbladet sedmnáctiletý Švéd Anton Deibe. „Uvnitř letadla začínalo být horko a já jsem si upřímně myslela, že to nepřežiju,“ řekla japonské televizi NHK žena, která si nepřála uvést jméno.

Ukázková evakuace

Jakmile stroj zastavil, personál začal s evakuací. Podle expertů dobře vyhodnotil, které dveře jsou nejvzdálenější od plamenů, a proto otevřel pouze jediný východ, kde aktivoval záchrannou skluzavku. Ukazují to i pořízené videozáznamy.

Podle Jamakeho trvalo asi pět minut, než se všichni dostali ven. „Viděl jsem, že se oheň rozšířil asi za deset až patnáct minut,“ dodal pro BBC. Také uvedl, že cestující příliš nepanikařili a dbali na výzvy letušek. „Je zázrak, že jsme všichni v pořádku,“ sdělil agentuře Reuters osmadvacetiletý Cubasa Sawada. „Výbuch jsem slyšel asi deset minut poté, co jsme vystoupili,“ doplnil.

Experti popsali, co lidem zachránilo životy:

Hořící letadlo společnosti Japan Airlines na ranveji tokijského letiště Haneda
Peklo na ranveji v Japonsku: Experti popsali, co zachránilo lidem životy

Experti se shodují na tom, že personál letadla i cestující předvedli příkladný výkon, zejména vyzdvihli, že si nikdo při evakuaci nebral příruční zavazadla.

„Jakékoli zpoždění mohlo mít katastrofální následky, a to vše kvůli notebooku nebo batohu,“ řekl CNN předseda organizace PilotsTogether Steven Erhlich. „Incident mohl dopadnout mnohem hůř, kdyby lidé nedbali varování, aby své věci nechali na místě,“ dodal.

Cestující uvnitř hořícího airbusu byli v kabině plné štiplavého kouře:

Zdroj: Youtube

Pasažéři a svědci havárie popsali, že hrůzu vystřídala úleva, když bylo jasné, že všech 379 osob, včetně osmi dětí mladších dvou let, se dostalo ven z paluby stroje v pořádku. Společnost Japan Airlines pak uvedla, že záchranáři převezli čtyři cestující do nemocnice, ale nejhorší ohlášené zranění bylo, že jeden člověk utrpěl pohmožděniny.

Pomohly i moderní technologie

Tragédii v mnohem větším rozsahu zabránily i moderní technologie. Airbus A350 je jedním z prvních komerčních letadel vyrobených z kompozitních materiálů z uhlíkových vláken, které dobře odolaly prvnímu nárazu a následnému požáru.