Pátrání bylo mimořádně obtížné kvůli nepřístupnosti terénu a nepříznivému zimnímu počasí.

Vrtulník narazil do hory Mama Rosa pod vrcholem zhruba ve výšce 4900 metrů nad mořem, kam je velmi obtížné se dostat. Po nárazu nastal výbuch, při němž dvoučlenná posádka i 12 cestujících zahynulo.

„Všichni zahynuli hned při pádu, protože všechno je spálené a (trosky) roztroušené po okolí," uvedl policejní velitel Raúl Aybar po návratu z místa neštěstí do nejbližšího města Ocongate. Policejnímu týmu se podařilo dostat až na sto metrů od havarovaného stroje.

Záchranné práce byly v noci na neděli přerušeny a obnoveny budou časně ráno (v poledne SELČ), sdělil představitel vedení z obce Urcos César Guevara, podle něhož snášení ostatků obětí havárie může trvat až dva dny. Upozornil, že do operace budou nasazeni koně, protože terén v místě neštěstí je skutečně nepřístupný pro techniku. Záchranáři budou muset využít také horolezeckých dovedností.

Práci záchranářů komplikují také nepříznivé povětrnostní podmínky. Teploty v oblasti klesají podle AP k minus 15 stupňům Celsia.

Vrtulník Sikorsky S-58ET startoval ve středu odpoledne ve městě Mazuco v departementu Madre de Dios a směřoval do Cuzca v jihovýchodní části Peru. Ve večerních hodinách s ním pozemní letové služby ztratily kontakt, ale až do objevení trosek stále existovala slabá naděje, že stroj mohl někde v horách nouzově přistát.

Na palubě vrtulníku bylo osm Korejců, Peruánec, Švéd, Nizozemec a Čech a dvoučlenná peruánská posádka. Šlo o skupinu expertů, kteří pobývali v Peru v souvislosti s plánovaným investičním projektem.

Nejtragičtější nehody vrtulníků za posledních pět let

Přehled nejtragičtějších nehod vrtulníků za posledních pět let (nezahrnuje stroje, sestřelené při vojenských konfliktech):

3. června 2007 – Soukromý vrtulník zajištující spojení mezi sierraleonským hlavním městem Freetown a nedalekým letištěm, se zřítil i s cestujícími. Při neštěstí zahynulo 21 z 22 osob, které byly na palubě. Oba piloti sice stačili před dopadem vrtulníku vyskočit, ale jen jeden přežil.

16. června 2007 – Při havárii vrtulníku v Mongolsku zahynulo 14 lidí, osm dalších přežilo.

22. srpna 2007 – Čtrnáct amerických vojáků zemřelo při zřícení jejich vrtulníku UH-60 Black Hawk v severním Iráku. Podle sdělení americké armády šlo zřejmě o mechanickou závadu stroje.

27. března 2008 – Třináct lidí zahynulo při havárii vrtulníku ukrajinských pohraničních sil, který se zřítil do Černého moře. Nehodu přežil jediný člověk na palubě.

18. dubna 2008 – Jedenáct vojáků zahynulo a dvanáctý utrpěl vážná zranění, když se v západním Mexiku zřítil armádní vrtulník.

28. dubna 2008 – Při nehodě vrtulníku ukrajinské energetické společnosti, který havaroval při přistávání na ropné plošině v Černém moři, zahynulo 20 lidí.

12. března 2009 – U východních břehů Kanady se do chladných vod Atlantiku zřítil vrtulník Sikorsky S-92, který přepravoval pracovníky na ropnou plošinu. Zahynulo všech 12 lidí na palubě.

3. května 2009 – Osmnáct vojáků zahynulo ve Venezuele při pádu vojenského vrtulníku.

19. července 2009 – Civilní vrtulník Mi-8 se zřítil při startu z kandahárské letecké základny NATO v Afghánistánu. Při pádu zemřelo 16 lidí.

6. října 2010 – V Tádžikistánu narazil do drátů elektrického vedení vojenský vrtulník, přepravující elitní jednotky do oblasti bojů s ozbrojenou opozicí. Zahynulo 28 lidí.

19. dubna 2011 – Při havárii vrtulníku v severovýchodní Indii zahynulo na místě 17 z 23 lidí na palubě. Vrtulník letěl na pravidelné lince z města Gauhátí ve svazovém státu Ásám na buddhistické poutní místo.

16. března 2012 – Při havárii vrtulníku sil NATO, který se zřítil na předměstí Kábulu, zahynulo 12 tureckých vojáků, dva afghánští překladatelé a tři lidé v domě, na který stroj UH-60 Black Hawk spadl.

6. června 2012 – V peruánských horách se zřítil vrtulník Sikorsky S-58. Na palubě stroje, jehož trosky záchranáři objevili až v sobotu večer, bylo 14 osob včetně jednoho Čecha. Nikdo nepřežil.