Kissingerovy úspěchy

Největším diplomatickým úspěchem Henryho Kissingera bylo nepochybně navázání vztahů mezi komunistickou Čínou a Spojenými státy americkými. Kissinger, v té době ještě poradce pro národní bezpečnost, dokázal využít rozporů mezi Moskvou a Pekingem. A navázáním normálních vztahů USA s Čínou od sebe oddělit obě totalitní velmoci. Vyvrcholením „pingpongové“ diplomacie byla návštěva amerického prezidenta Richarda Nixona v Pekingu v roce 1972.

Druhým úspěchem byla v roce 1973 dohoda o konci války ve Vietnamu, která umožnila uzavření dlouholetého amerického vojenského angažmá v tomto konfliktu na straně Jižního Vietnamu v boji proti komunistickému Severnímu Vietnamu. Za účast na Pařížských mírových dohodách obdržel v roce 1973 Kissinger Nobelovu cenu míru.

Osmidenní návštěva měla otevřít dveře pro navazování diplomatických vztahů mezi nejbohatší a nejlidnatější zemí světa:

Prezident USA Richard Nixon při historické návštěvě Číny.
Gesto, které změnilo svět. Před půl stoletím přijel do Číny prezident Nixon

Důležitým úspěchem, na kterém se podílel už jako šéf diplomacie USA (1973-1977), byla příprava Helsinské konference mezi Západem a Východem. Ta vedla ke snížení vojenského napětí mezi SSSR a USA a také položila základy Chartě 77, která se na práva zaručená závěrečným dokumentem konference ve svých požadavcích vůči komunistickému režimu odvolávala.

Kissingerovy prohry

Pařížské dohody o ukončení války ve Vietnamu, které přinesly Kissingerovi nejvíce slávy a také post ministra zahraničí, se staly jen o dva roky později jeho noční můrou. Severní komunistický Vietnam je totiž nedodržel, obsadil po odchodu Američanů Jižní Vietnam a připojil ho v roce 1975 k totalitnímu severu země. Připojení vyvolalo velké represálie a exodus mnoha Vietnamců na Západ.

Kissinger také podpořil vojenský puč generála Augusta Pinocheta v Chile v roce 1973. Diplomat měl obavy, že v případě ponechání volného průběhu tamnímu vývoji by se z Chile pod vedením levicového prezidenta Salvadora Allendeho stala obdoba komunistické Kuby. Pinochetův režim byl sice po čase hospodářsky úspěšný, ale počty jeho obětí šly do tisíců.

Tvrdou kritiku sklidil Kissinger v minulém roce, kdy po začátku války jako 99letý radil Ukrajině, aby výměnou za mír ponechala Rusku Krym a souhlasila se svojí trvalou neutralitou s tím, že nevstoupí do NATO. Letos ale své názory modifikoval a uvedl, že by se Kyjev naopak měl členem Severoatlantické aliance stát.

Tři zajímavosti

Henry Kissinger se narodil v německé židovské rodině nedaleko českých hranic v bavorském Fürthu, který je faktickým předměstím Norimberku. Utekl s rodiči do USA před nacisty v roce 1938. Silný německý přízvuk byl v jeho angličtině znát celý jeho život.

Od tragické smrti Johna Fitzgeralda Kennedyho letos uplynulo 60 let:

Prezidentská limuzína Johna F. Kennedyho v texaském Dallasu na Main Street, jen pár minut před atentátem. V limuzíně jeli také Jackie Kennedyová, texaský guvernér John Connally a jeho žena Nellie.
Před 60 lety zabili Kennedyho. Atentát je dodnes záhadou, střílet mohl i strážce

Z Německa si Kissinger přivezl zálibu pro evropský fotbal. V mládí hrával ve Fürthu za mládežnické mužstvo tehdy velmi slavného klubu. Byl členem organizačního výboru mistrovství světa v roce 1994, které Spojené státy pořádaly, a pro USA se pokoušel mistrovství získat i na rok 2018. Tentokrát ale marně.

Vedle své akademické a politické práce byl Kissinger velmi úspěšný jako spisovatel. Jeho Umění diplomacie patří k nejlepším a nejčtivějším knihám svého druhu. A za svoji autobiografii Roky v Bílém domě obdržel v roce 1980 Národní knižní cenu v kategorii historie.