Cílem výpravy je především získat nové poznatky o raných fázích vývoje vesmíru. "Start proběhl naprosto v pořádku," řekl ČTK Petr Heinzel z Akademie věd České republiky. Zařízení se oddělila od rakety a jsou na cestě na místo, kde budou pozorovat, dodal. To je ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od
Země, kde na ně nebudou mít rušivý vliv ani naše planeta, ani Slunce, ani Měsíc. Cesta tam bude trvat asi dva měsíce.

Herschel i Planck již mezitím navázaly první kontakt se stanicí na Zemi. Signály obou satelitů jsou jasné a silné, informovala ESA podle agentury DPA. Kosmický dalekohled Herschel, který má průměr 3,5 metru, bude sledovat vzdálené chladné objekty ve vesmíru, zejména prach a mlhoviny, z nichž se rodí hvězdy a planety. Satelit Planck bude zkoumat reliktní záření, jež je svědectvím rané fáze vývoje vesmíru.

Zatímco obří teleskop pojmenovaný po slavném astronomovi Williamu Herschelovi má v kosmu působit nejméně tři roky, sonda nesoucí jméno zakladatele kvantové fyziky Maxe Plancka má před sebou jen 15 měsíců. Německý rodák Herschel působil v 18. a na počátku 19. století na dvoře anglického krále Jiřího III. Proslavil se zejména objevem planety Uran. Mimo jiné také prokázal existenci infračerveného záření. Česká republika, která je členem ESA od loňska, se na tomto dlouho dopředu připravovaném projektu technicky přímo nepodílela.