Ještě před necelými dvěmi měsíci si chlapec hrál venku s kamarády, běhal po fotbalovém hřišti a jezdil na kole. Dnes na tyto dny vzpomíná se slzami v očích, když si pomalu uvědomuje, že už nejspíš tyto věci nikdy znovu nezažije jako dřív. „Je velmi těžké ho přesvědčit, že bude zase šťastný. Samozřejmě jsme vděční, že přežil. Ne všichni měli takové štěstí. Chceme ale, aby lidé věděli, že to pro nás bude velmi těžká a dlouhá cesta,“ stojí v aktualizované zprávě od rodiny na sbírce GoFundMe. Tu zorganizovali jejich přátelé a již vybrali v přepočtu téměř 46 milionů korun.

Místo tragédie. Po střelbě v průvodu v Highland Parku na předměstí Chicaga zůstaly na ulici množství věcí.
Svědci o střelbě na předměstí Chicaga: Otec kryl syna vlastním tělem, sám zemřel

Robertsovi se rozhodli lidi informovat, jak léčba jejich syna postupuje. „Většina lidí není svědkem vyčerpávajících následků přežití takovýchto devastujících zranění. Je to teprve osmiletý chlapec, který se cítí beznadějně, smutně a naštvaně, protože si začíná uvědomovat realitu, ve které se ocitl,“ sdělila jeho rodina.

Zdroj: Youtube

Trpí nepřestávající bolestí

Cooper je nejmladší obětí střelce Roberta Crimoa, kterého policie zadržela a obvinila ze sedmi vražd prvního stupně. Podle informací chicagské stanice WFLD ho čekají ještě další obvinění. Při střelbě v průvodu na Den nezávislosti zemřelo sedm lidí a kromě Coopera a jeho rodiny se zranilo alespoň dalších 35 osob. Chlapec byl zpočátku v kritickém stavu a už podstoupil mnoho operací, kterými doktoři zachraňovali jeho poškozené orgány a odvraceli infekce.

Na začátku srpna ho převezli z intenzivní péče do rehabilitačního zařízení, kde se nadále léčí. „Trpí nikdy nekončící bolestí. Je příšerné se na to dívat. Stále má vnitřní zranění, která se hojí pomalu,“ napsala s lítostí rodina. Doktoři předpokládají, že na oddělení chlapec zůstane šest až dvanáct týdnů.

Vrah Robert E. Crimo III.
Ke zbraním pomohl střelci z průvodu otec. Nelituji, řekl po synově řádění

Až doposud musel každý den brát prášky proti bolesti. Ty mu ovšem mají lékaři během tohoto týdne vysadit. „Je na neustálých kapačkách s antibiotiky, aby se mu nic nezanítilo, má vnitřní otoky a trpí bolestmi žaludku, neboť se jeho tělo učí zpracovávat převážně tekutou stravu,“ dodala rodina.

Stanice CNN uvádí, že Cooperovi před nedávnem doktoři povolili jíst určité solidní jídlo, a proto mu jeho nejbližší donesli pár jeho oblíbených pokrmů. Bohužel mu údajně stačilo jen pár soust, aby byl plný a začalo se mu dělat nevolno.

Pobyt v rehabilitačním centru pro dítě není snadný. Chybí mu přátelé, jeho pes a hlavně rodina, kterou může vídat jen velmi krátce a kvůli covidovým omezením pouze jednou týdně. Do toho mu pomalu začíná docházet váha celé situace. „Společně s každodenním fyzickým cvičením a ergoterapií, při nichž musí manévrovat a vyhýbat se dvěma portům, katetru a třem hadičkám vycházejícím z jeho těla, si začíná uvědomovat závažnost svých omezení,“ doplnila rodina.

21letý Robert E. Crimo III., podezřelý ze střelby do průvodu na Den nezávislosti v americkém městě Highland Park nedaleko Chicaga, oblečený jako žena.
Střelec z průvodu nedaleko Chicaga útok plánoval. Obvinili ho ze sedmi vražd

Společně s přicházejícím školním rokem se začíná těšit, až nastoupí do třetí třídy se svým bratrem Lukem. „Vrátit se do školy je pro Coopera ohromná motivace,“ píší chlapcovi nejbližší. Podle doktorů ovšem není jisté, zda se mu přání splní. V současné chvíli podle stanice NBC Chicago doufají, že bude půl dne ve škole a půl dne a na terapiích.

Se stresem a důsledky střelby se vypořádává i druhé z dvojčat. Stejně jako Cooper, i Luke dochází k psychologovi.

Chvilky štěstí v moři smutku

I přes převládající smutek dokáže chlapec najít i vzácné chvilky radosti. „Každá laskavost mu vykouzlí úsměv na tváři. Jsme moc vděční za všechna přání, dárky, modlitby i příspěvky,“ citovala rodinu stanice WGN News.

Úsměv na tváři mu chtějí vykouzlit i baseballisté z Milwaukee Brewers, kteří Cooperovi vzdají čest během zápasu v pátek 19. srpna. Během něj podle webu Bleacher Report vyvěsí na střídačce dres s číslem 22 a jménem Roberts. Klub navíc Cooperovi i jeho bratru Lukovi věnuje podepsaný dres a hráč Christian Yelich bude s rodinou sdílet osobní video.