"Čelíme historické tragédii," prohlásil Minnis, který varoval, že počet mrtvých může ještě vzrůst. Záchranáři mezitím přepravili 21 zraněných z ostrova Abaco do metropole Nassau, stav pěti z nich je vážný.

Problém je, že bouře nad ostrovem Grand Bahama stále setrvává, protože její postup na západ se zastavil. V pondělí večer místního času (dnes nad ránem SELČ) byl střed hurikánu 40 kilometrů severovýchodně od Freeportu, což je správní středisko ostrova Grand Bahama.

Hurikán Dorian ve městě Freeport na Bahamách
Bahamy hlásí první oběť hurikánu, USA se na Dorian připravují

Kromě vichru sužují Bahamy i silné srážky a mohutné vlny, které způsobují na nízko položených ostrovech záplavy s vodou dosahující druhého patra domů. Na videonahrávkách z postižených oblastí jsou vidět vyděšené rodiny, které před záplavovými vodami prchly na střechy svých příbytků. Zatopena je i nemocnice ve městě Freeport, která musela evakuovat pacienty.

Floridský senátor Kionne McGhee zveřejnil na svém twitterovém účtu dramatické záběry z mezinárodního letiště ve Freeportu, kde voda sahá do výše 1,8 metru. Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že 13 tisíc domů na Bahamách bylo zničeno nebo poškozeno.

Zrušení stovek letů

Dnes večer místního času (v noci na středuj SELČ) se podle NHC přiblíží Dorian k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever k Georgii a Jižní Karolíně. U těchto států je hurikán očekáván ve středu pozdě večer a ve čtvrtek. V zasažených oblastech byly vyhlášeny evakuace obyvatel.

Ve Spojených státech bylo kvůli bouři už zrušeno více než 1300 letů, zrušení další tisícovky letů se očekává dnes, napsala agentura AP. Důvodem k odvolání mnoha vnitrostátních i mezinárodních spojů je uzavření několika letišť, která obsluhují jih Floridy. Provoz zastavila mimo jiné mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach, od kterého je nyní hurikán vzdálen zhruba 160 kilometrů. Ode dneška navíc nebude fungovat letiště v Orlandu, které patří k nejrušnějším v USA.

Evakuační prostory na Floridě
Velká evakuace. Kvůli hurikánu Dorian musí své domovy opustit milion lidí