„Dnes další historický průlom! Naši dva skvělí přátelé Izrael a Bahrajnské království se dohodly na mírové dohodě. Jde o druhou arabskou zemi, která za posledních 30 dní uzavře s Izraelem mír!," napsal na svém twitteru Trump.

Trump tuto zprávu zveřejnil poté, co telefonicky hovořil s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, informuje agentura Reuters.

"Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečnost a prosperitu v regionu," stojí také v prohlášení, které zveřejnily Spojené státy, Bahrajn a Izrael ve společném prohlášení.

Izraelský premiér označil dohodu o normalizaci vztahů s Bahrajnem za známku "nové éry míru". "Po mnoho dlouhých let jsme investovali do míru a nyní bude mír investovat do nás, přinese opravdu významné investice do izraelské ekonomiky a to je velmi důležité," uvedl Netanjahu.

Bahrajnská tisková agentura BNA napsala, že král při telefonátu s Trumpem a Netanjahuem zopakoval, že je nutné, aby byl zajištěn spravedlivý a trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci na základě dvoustátního řešení, tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Mediální poradce bahrajnského krále podle Reuters uvedl, že bahrajnská normalizace vztahů s Izraelem potvrzuje, že spravedlivý a trvalý mír je nejlepší cestou, jak garantovat práva Palestinců.

Palestinci mají obavy

Palestinci se obávají, že rozhodnutí SAE a Bahrajnu oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území.

Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu a radikální hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, dohodu odsoudily. "Dohoda mezi Bahrajnem a Izraelem je bodnutí do zad pro palestinskou věc a palestinský lid," uvedl podle agentury AFP palestinský ministr sociálních věcí Ahmad Madždalání. Hamás dohodu označil za "agresi".

Dnešní oznámení naopak za důležitý krok považuje egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten na twitteru uvedl, že dohoda pomůže nastolit "stabilitu a mír na Blízkém východě způsobem, který povede k spravedlivému a trvalému urovnání palestinské otázky". Oznámení podle Reuters rovněž uvítala diplomacie Spojených arabských emirátů.

České ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že prohlášení Bahrajnu a Izraele vítá a doplnilo, že "tento historický krok může spolu s izraelsko-emirátskou normalizací vztahů dále posílit naději na tolik potřebnou spolupráci a mír mezi zeměmi na Blízkém východě".

Normalizaci vztahů s Izraelí oznámily v půlce srpna Spojené arabské emiráty. Ty se po Egyptu a Jordánsku staly teprve třetí arabskou zemí, která s Izraelem naváže plnohodnotné diplomatické styky, a prvním státem ze zemí Perského zálivu.

Izrael podepsal mírovou dohodu s Egyptem v roce 1979 a s Jordánskem v roce 1994. Spojené arabské emiráty, stejně jako většina dalších arabských zemí, ale Izrael neuznávaly a neměly s ním až dosud žádné formální diplomatické ani ekonomické styky.

Trump v úterý uspořádá v Bílém domě ceremoniál, při kterém zástupci Izraele a Spojených arabských emirátů (SAE) podepíšou dohodu o navázání diplomatických vztahů.

Podle zpravodaje televize Kan Amichaje Steina bude v pondělí ve Washingtonu bahrajnský korunní princ Hamad Chalífa. Dohoda o navázání diplomatických vztahů mezi SAE a Izraelem je první, kterou Izrael uzavřel s arabským státem za více než dvacet let, a jejím hlavním spouštěčem byly podle Reuters sdílené obavy obou států z počínání Íránu.