Akvarel, znázorňující vídeňskou věž, věnovala amsterdamskému institutu NIOD žena, jejíž identita zůstala utajena. Obraz prý získala od svého otce, který jej koupil na burze známek a mincí za 75 centů a teprve, když přišel domů, tak si všiml signatury "A. Hitler". Zpráva o daru byla zveřejněna letos v listopadu.

"Po několikaměsíčním autentizačním procesu náš závěr zní: jde o originál z rukou Adolfa Hitlera," uvedl tehdy ve svém prohlášení institut NIOD (Nederlands instituut voor de bestudering - nizozemský historický institut, který byl založen krátce po druhé světové válce s cílem vytvořit národní archiv dokumentů týkajících se nacistické okupace Nizozemska v letech 1940 až 1945, pozn. aut.).

Obraz podle institutu namaloval budoucí nacistický vůdce v období mezi roky 1909 a 1913, kdy pobýval ve Vídni a usiloval neúspěšně o přijetí na výtvarnou akademii.

Podle nizozemských odborníků Barta Drooga a Jaapa van den Borna, kteří se specializují na sledování imitací Hitlerových výtvarných děl, jde ale pravděpodobně o padělek. Oba odborníci to sdělili nizozemskému deníku De Volkskrant. Podle nich mohl obraz vytvořit Reinhold Hanisch, známý falzifikátor děl nacistického diktátora.

Obraz, který umělečtí kritici označili za "průměrný" nebo dokonce "ošklivý", získal institut darem poté, co jej dvě nizozemské aukční síně odmítly zařadit do prodeje.

V návaznosti na prohlášení nizozemských vědců institut uvedl, že jeho závěry týkající se autenticity obrazu byly pouze "prozatímní". "Ve výzkumu budeme pokračovat," oznámil ředitel institutu Frank van Vree. Dodal ale, že si není jistý, "zda někdy najdeme konečný důkaz".

Nizozemsko bylo za druhé světové války pět let okupováno nacisty, kteří mimo jiné povraždili víc než sto tisíc nizozemských Židů ve vyhlazovacích koncentračních táborech jako Osvětim a Sobibor. Mezi oběti nacistického teroru patřila i světoznámá nizozemská dívka Anne Franková a velká část její rodiny.

Většina Hitlerových "uměleckých" děl se nyní nachází v soukromých sbírkách v Rakousku, Británii, v Německu a ve Spojených státech. Čtyři Hitlerova díla vlastní také americká armáda, která je zabavila jako válečnou kořist.