Londýn/ Z chladnokrevného zabijáka v chronický zdravotní problém podobný cukrovce se podle vědců proměnil virus HIV, který způsobuje syndrom selhání imunity AIDS.

Dvacet let poté, co propukla celosvětová pandemie viru, mají nakažení šanci na delší život, který se příliš neliší od většiny zcela zdravých lidí.

Britští autoři studie publikované v prestižním lékařském časopisu Lancet na vzorku 43 tisíc pacientů zjistili, že především díky novým lékům žijí dnes infikovaní lidé v průměru o 13 let déle než pacienti, kteří se onemocněli v 90. letech.

Lékaři dospěli k překvapivému závěru, že dvacetiletý člověk, u něhož je nyní diagnostikován virus HIV, má šanci i s nemocí žít bez závažnějších zdravotních problémů další více než čtyři desítky let.

I to je ale stále významně méně, než je průměrná délka života ve vyspělých západních zemích.

Přesto, že stále neexistuje vakcína ani léčba, která by dokázala virus z těla nemocného zcela odstranit, stává se podle vědců z obávané smrtelné infekce nemoc srovnatelná s chronickou cukrovkou.

„Osoba, která začne s kombinovanou léčbou ve dvaceti letech může žít dalších 43 let, což jsou asi dvě třetiny průměrné délky života HIV negativních lidí,“ uvedli britští vědci ve své nejnovější studii.

Lidé nakažení v 90. letech přitom měli v průměru šanci dožít se dalších 36 let.

Tak jisté to není

„Je to teoretický předpoklad, ale nikdo neví, jak bude pacient na léky reagovat, zda se u něho nevytvoří resistence a jaké budou vedlejší účinky,“ okomentovala pro Deník závěry britských vědců vedoucí AIDS centra fakultní nemocnice Na Bulovce Doc. Marie Staňková.

Přirovnání k cukrovce je podle ní nadsazené, protože nad HIV pozitivními stále visí Damoklův meč. Lékaři dnes dokáží prodloužit a zkvalitnit život, ale nikdo podle Staňkové nezaručí, jak dlouho bude nemocný žít.

Nakazí-li se pacient v pozdějším věku, doba, po kterou bude s nemocí žít, se mírně snižuje. Významně nižší šanci na delší život s virem HIV mají však lidé, u nichž není nemoc diagnostikována v ranném stadiu.

Klíčové je proto, aby co nejvíce lidí, kteří mají podezření, vyhledalo lékaře a prošlo krevními testy. Přibližně jedna třetina nakažených totiž stále neví, že je HIV pozitivní.

Přestože antiretrovirální léčba zaznamenala úspěch, je třeba pokračoval se stejným nasazením ve vývoji nových léků a léčebných postupů.

„Dosáhli jsme velkého pokroku, ale výzkum musí pokračovat. Především kvůli pacientům, u nichž se vyvinula resistence na některé léky,“ uvedl zástupce šéfa fondu Terrence Higgins Trust Marc Thomson.

Celkem se od začátku osmdesátých let celosvětově nakazilo již 33 milionů lidí a 25 milionů již nemoci podlehlo.