„Miliony dětí neví, kdy a zda vůbec budou jíst. Navštívila jsem nemocnici na severu země, viděla jsem děti tak slabé, že už nedokázaly ani brečet,“ uvedla ředitelka organizace Zachraňte děti (Save the Children)  Helle Thorningová-Schmidtová.

„Tato válka riskuje smrt celé jedné generace jemenských dětí. Pokud je nezabijí bomby či vyhladovění, můžou je ohrozit nemoci jako cholera,“ dodala pro The Guardian. 

Vyhladovění jako zbraň

Nejchudší arabská země většinu potravin dováží, na dodávkách z přístavu Hudajda je závislých osm milionů lidí. Saudové totiž viní povstalecké rebely z pašování zbraní z Íránu skrze přístav a proto jej částečně obklopili blokádou. Írán i rebelové nařčení odmítají.

„Uzavření přístavu může prohloubit hladomor a uvrhnout životy stovek tisíc dětí do smrtelného nebezpečí,“ dodává britská nevládní organizace Zachraňte děti. 

Kvůli válce rostou ceny jídla i benzínu. Zdražuje se tak i veřejná doprava, z oblasti je proto velice těžké uprchnout .

V jemenském konfliktu proti sobě stojí na jedné straně šíitští povstalci, které podporuje Írán, a vláda prezidenta Abdar Mansúra Hádího na straně druhé. Tu podporuje mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, včetně západních zemí a USA.

Jemen se dostal na pokraj občanské války už v roce 2011 v průběhu arabského jara. Lidé vyšli do ulic vyjádřit nespokojenost s vysokou nezaměstnaností a korupcí, žádali rezignaci prezidenta. 

Konflikt trvá od roku 2014, kdy šíitští Hútíové, kteří obývají převážně západní část země, povstali proti vládě. Rok poté obsadili hlavní město San'á a donutili k rezignaci vládu a prezidenta Hádího.

Na prezidenta bylo uvaleno domácí vězení, parlament byl rozpuštěn a nahrazen pětičlennou tzv. prezidentskou radou. Hádímu se podařilo uprchnout do Adenu, kde zorganizoval odpor z části jemu věrné armády. Rebelové s v čele s bývalým prezidentem Alím Sálihem a jeho stoupenci postupovali na Aden. V této chvíli požádal svržený Hádí o pomoc mezinárodní společenství. V zemi intervenovala koalice ostatních zemí v čele se Saúdskou Arábií.

Hutíové mají proti Saúdům velice omezené zdroje, bojují převážně s ručními zbraněmi. Mezinárodní koalice se soustředí převážně na bombardování, frontová linie se ale přesto příliš neposouvá. 

Konflikt si vyžádal přes 10 tisíc mrtvých. Minulý měsíc se otázka Jemenu řešila na konferenci v Ženevě, jednání však selhala.

Válka v Jemenu může mít ale i vážné důsledky pro mezinárodní obchod, nachází u průlivu Báb-al-Mandab, kterým proplouvají lodě do Rudého moře a dále do Suezkého průplavu. Denně se tudy přepraví necelé čtyři miliony barelů ropy.