Během nedělní piety byla odhalena poslední část památníku vysokého přes 28 metrů. Na věži je umístěno 40 píšťal za každou z obětí. Když fouká vítr, píšťaly se rozezní v libozvučnou zvonkohru neboli „věčný koncert našich hrdinů,“ jak uvedl bývalý guvernér Pensylvánie Tom Ridge. V okolí památníku vznikl národní park o rozloze 890 hektarů.

„Společně budou jejich hlasy v této krásné krajině znít na věčnosti ve větru Pensylvánie,“ uvedl vedoucí národního parku Stephen Clark pro list USA Today.

Bitva na palubě

Hlasy cestujících se dochovaly díky záznamům z telefonních hovorů. Lidé na palubě letu 93 mířícího z New Jersey do San Francisca se totiž díky telefonům dozvěděli, že ostatní tři letadla havarovala a narazila do Světového obchodního centra v New Yorku a budovy Pentagonu. Došlo jim, že jejich letoun byl rovněž unesen. Teroristům se pokoušeli postavit, díky čemuž letadlo nedosáhlo cíle teroristů – tím měl být pravděpodobně Bílý dům anebo americký Kapitol.

Čtyři teroristé se letadla zmocnili 45 minut poté, co vzlétlo. Ti byli v kontaktu s letištěm, které "informovali", že se vrací zpět. Posádka a pasažéři si ale uvědomili, co se děje a stačili uskutečnit 40 telefonních hovorů. Někteří zanechali poslední rozloučení na záznamnících svých blízkých.

„Rozhodně nemíří zpět na letiště, letadlo bylo uneseno. Toto je sebevražedná mise,“ volali.

Na palubě se strhl boj. Ti nejodvážnější se pokoušeli dostat do kokpitu a teroristy přemoci. V zápalu bojů na palubě letoun nakonec havaroval u města Shanksville nedaleko Pittsburghu, který se nachází od přibližně 240 kilometrů od Washingtonu D.C. Kapacita letadla byla 182 pasažérů, ale osudný den jich cestovalo jen 37 spolu se členy posádky.

Strašlivý otřes

Pachatelé z řad islámských radikálů 11. září 2001 unesli celkem čtyři linková letadla amerických společností. První dva stroje narazily do "dvojčat" Světového obchodního střediska v New Yorku a třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý stroj se zřítil právě u Shanksville.

Severní věž Světového obchodního centra (WTC) se otřásla ráno v 8:46 hodin po nárazu Boeingu 767-200 řízeného teroristy. Přímý zásah dostala 93. až 99. patra 110patrové věže s označením WTC 2. O 17 minut později se totéž (jen o 20 pater níže) po nárazu dalšího dopravního letadla „přihodilo" i jižní věži WTC 1. 

Obě více než 110tunová letadla byla při nárazu zcela zničena, přičemž jejich palivo vyteklo do budov, kde se v době nárazů nacházelo přes 17 400 osob.

Svět se s následky útoků, kterými bylo mimo jiné vyhlášení války proti terorismu, invaze do Afghánistánu či Iráku a zvýšení bezpečnostních opatření, vypořádává dodnes.