"Austrálie nyní uznává západní Jeruzalém, který je sídlem Knessetu a mnoha vládních institucí, za hlavní město Izraele," řekl Morrison, který v sobotu mluvil v Sydney. Hovořil také o tom, že by se mělo velvyslanectví přestěhovat, zatím k tomu však nedojde. 

„Těšíme se na přesun naší své ambasády do západního Jeruzaléma, až to bude praktické…a po konečném určení stavu,“ poznamenal s tím, že v mezidobí Austrálie zřídí v západním Jeruzalémě úřad pro obranu a obchod.

Paraguayský prezident Horacio Cartes (vlevo) po boku prezidenta Brazílie Michela Temera
Po USA a Guatemale chce svou ambasádu přemístit do Jeruzaléma i Paraguay

„Říkáme, že musíme pokročit dále. Zatuchlá patová situace musí skončit,“ dodal Morrison. 

Předseda vlády rovněž zdůraznil, že země podporuje "liberální demokracii" na Blízkém východě a dvoustátní řešení. To předpokládá vznik palestinského státu, jehož hlavním městem by byl východní Jeruzalém. Izrael přitom považuje město celé za své.

Spojené státy již ambasádu přestěhovaly

Již loni uznaly Jeruzalém hlavním městem Izraele Spojené státy, které do města své velvyslanectví přestěhovali. Americký prezident tak učinil navzdory přesvědčení většiny států, že o statusu Jeruzaléma by mělo být rozhodnuto až po dosažení mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.  Většina ambasád tak zůstává v Tel Avivu kvůli nedořešené otázce.

Kvůli rozhodnutí USA vypukly u hranic s Izraelí a Pásma Gazy rozsáhlé protesty. Při násilných střetech letos v květnu zemřelo přes 60 Palestinců a více než dva tisíce byly zraněny. Palestinští vůdci poté nazvali události masakrem. Ostrá střelba do protestujících vyvolala celosvětové odsouzení a znepokojení. Izraelská armáda se nařčení bránila s tím, že jednala v sebeobraně a chránila své občany.

Protesty Palestinců na hranici Gazy a Izraele.
Palestinský den hněvu přinesl oběti. U Gazy zemřelo 58 lidí

Otázka Jeruzaléma je jedním z nejožehavějších bodů palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho převážně arabsky mluvící východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v šestidenní válce v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil Jeruzalém v rozporu s rezolucemi OSN za své "věčné a nedělitelné hlavní město". Tuto anexi východní části mezinárodní společenství neuznává s tím, že konečný status města by se měl vyřešit jednáním. Vzhledem k této nedořešené otázce se drtivá většina ambasád nachází v Tel Avivu.

Protesty Palestinců na hranici Gazy a Izraele.
USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě. Zemřely desítky protestujících Palestinců