Hodina „H“ přijde ve tři odpoledne. V tu chvíli Mezinárodní soudní dvůr OSN vyřkne verdikt, jestli jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku bylo v únoru 2008 legální, nebo ne. Srbské zvony mají přilákat usmíření. Srbsko ale spíš čeká ortel, že vyhlášení nezávislosti legální nebylo. Kosovští Albánci naopak věří, že soud jejich nejmladší stát v Evropě „uzná“.

Polostát ve vakuu

Rozsudek nebude závazný, ale bude mít značný politický vliv. Neznamená to tedy, že by najednou nynější nezávislost Kosova přestala platit. Když dá soud za pravdu Srbům – tedy že Kosovo je právně součástí Srbska – udělá to kosovským Albáncům pořádně hluboké vrásky na čele. Zemi totiž uznalo jen 69 zemí světa. Sice i vlivných, ale pořád to není většina ze států OSN.

Kosovo je tak v jakémsi vakuu – nemůže startovat třeba na olympiádě, nebo být členem mnohých mezinárodních institucí. Srbové by navíc mohli začít tlačit na nová jednání, chtějí si udržet stále silný vliv především na sever Kosova obývaný převážně Srby a znemožnit tak správu této oblasti kosovským institucím. Nebo zajistit severu Kosova rovnou zvláštní autonomii.

Uznání od odstatních zemí

Soud by Srbsku dal silnou kartu, ale rozehrávat hru s dělením Kosova či překreslováním hranic se na druhé straně mocným nechce. Pokud dá ale soud za pravdu nezávislému Kosovu, pro Srbsko to bude prohra. Už teď kosovští Albánci říkají, že chystají velké oslavy, aby tento obrázek viděl celý svět. Čeká se, že by v tu chvíli Kosovo začaly uznávat další země, které až dosud váhaly. Mohlo by jich být kolem třiceti.

Oblast velká jako střední Čechy by se tak ještě rychleji stala státem se vším všudy a zřejmě by se kosovské úřady snažily uplatňovat svou moc i v srbských oblastech, které kosovskoalbánskou správu odmítají. „Není mým úmyslem měnit hranice, ale zapojit Kosovo do euroatlantických struktur,“ hlásá kosovský premiér Hashim Thači za podpory USA.

Expremiér a zločin?

Každopádně se bude muset něco začít dělat, vakuum mezi menšinami je obrovské, lidé potřebují práci a konečně už i klid. Kosovo a Srbsko mají pod mezinárodním dohledem zahájit jednání hlavně o dopravě, svobodě pohybu lidí a zboží, o pohřešovaných, o uprchlících, o policii či o clech. Hlavně nesmí dojít k násilí. Alespoň v jedné věci si Srbové mohou zatím říct, že vedou 1:0. Včera totiž odvolací soud Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii vrátil proces s bývalým kosovským premiérem a velitelem povstalců Ramushem Haradinajem k novému projednání. Tento muž je podezřelý z válečných zločinů za kosovské války na konci 90. let.

V dubnu 2008 tribunál k velkému rozhořčení Srbů zprostil Haradinaje obvinění. Kosovští Albánci ho oslavovali jako hrdinu. Tančilo se, zpívalo. Jenže to mělo háček. Soud ho tehdy „pustil“ proto, že neměl důkazy a že mnoho svědků ze strachu nevypovídalo. Teď ale čeká Haradinaje nový proces. Žaloba mu přičítá odpovědnost za vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, ale i albánskými civilisty, kteří byli označeni za kolaboranty se Srby. Haradinaj na sobě včera nedal znát žádné emoce. Jde o nejvýše postaveného kosovského Albánce, který se doposud před soudem musel zodpovídat.