Na videu je patrné, jak situaci záchranářům komplikuje silný vítr, který mnohdy dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině, a také sedmimetrové vlny, které loď nebezpečně nakláněly. 

Výletní loď Viking Sky
U Norska evakuovali z výletní lodě 1373 pasažérů. Vše se třáslo, líčil cestující

"Šlo o jednu z nejhorších událostí, na kterých jsme se podíleli, naštěstí však vše dobře dopadlo," řekl pro televizi CBS Torstein Hagen, šéf společnosti Viking Ocean Cruises, která loď vlastní.

Záchranáři na lanech postupně vytahovali jednotlivé pasažéry do helikoptéry. Letecky se nakonec podařilo evakuovat přibližně 463 cestujících, přičemž 17 lidí muselo být hospitalizováno. Tři pacienti jsou podle médií ve vážném stavu. Je mezi nimi i prý devadesátiletý muž a jeho sedmdesátiletá manželka. Na palubě lodi byli zejména turisté z Británie a USA.

Zdroj: Youtube

"Záchranná akce vrtulníkem byla docela děsivá," řekl serveru BBC Derek Browne z jižní Anglie, který na lodi cestoval se svou manželkou.  Pět helikoptér, které létaly mezi lodí a pobřežím, dopravily do bezpečí nejprve seniory a nemocné.

Hodiny strachu

Kolem půlnoci se podařilo restartovat tři ze čtyř motorů plavidla. Za pomoci remorkérů nakonec v neděli v 16:30 SEČ dorazila porouchaná loď i se zbytkem cestujících do norského přístavu v Molde. Přibližně zbylých 900 lidí tak muselo přetrpět noc na rozbouřeném moři.

„Posledních 24 hodin bylo opravdu strašidelných,“ uvedl Rodney Horgen, další z cestujícíh pro agenturu NRK. "Jediné slovo, které to celé vystihuje, je neskutečné," dodává. 

V novozélandském městě Christchurch se tisíce lidí zúčastnily tryzny za oběti teroristického útoku na dvě mešity.
Slzy a naděje. V Christchurch se zúčastnily tryzny za oběti teroru tisíce lidí

Viking Sky, která měří 228 metrů, po výpadku motorů vyslala signál Mayday. „Má funkční pouze jeden motor a vane velmi silný vítr, proto bychom měli raději všechny pasažéry na pevnině,“ řekl v sobotu agentuře AFP šéf policejní operace Tor Andre Franck. „V těchto vodách je to bez motorů velmi nebezpečné,“ dodal s tím, že je zde příliš skalních útesů. 

Norský úsek pobřeží, pojmenovaný Hustadvika, je známý pro své divoké počasí a nebezpečné útesy. Norská vláda dlouhodobě zvažuje, zda raději nevybuduje obří oceánský tunel přes nedalekou horu.

Cyklon Trevor nad Austrálií.
Největší živelná pohroma za dvacet let. Austrálie čelí ničivým cyklonům