Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg byl předvolán před parlamentní komisi, kde má vysvětlit, jakým způsobem se nakládalo s informacemi o 50 milionech uživatelů této sociální sítě.

Podle předsedy komise pro vyšetřování „fake news“ Damiana Collinse získala údaje společnost Cambridge Analytica, která je následně využila na podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016. Kvůli aféře odchází z vedení firmy šéf bezpečnosti Alex Stamos.

V uplynulém roce se Facebook potýkal s opakovanými nařčeními, že jsou jeho stránky zneužívány pro šíření ruské propagandy a dezinformací.

Experti na ochranu osobních údajů upozorňují, že ještě mnohem větší problémy Facebooku nastanou, až v EU začnou v květnu platit nová unijní pravidla na ochranu soukromí (GDPR).

K dnešnímu dni hodnota Facebooku klesla o 40 miliard dolarů. Investoři požadují vysvětlení. Obávají se, že případná právní omezení budou mít negativní dopad na jejich inzerování.

Facebook může za zneužití dat čelit pokutám do výše čtyř procent svých ročních tržeb. Vzhledem k tomu, že Cambridge Analytica je britská firma a znaužitá data patří zčásti uživatelům ze zemí EU, by podle Rauters bylo uvalení pokut podložené.