Lidé jiné sexuální orientace se na celém světě setkávají s nepochopením a omezením zákony dané země. Někde se dokonce musí bát o život. Příkladem je Uganda, kde se homosexualita pokládá za něco nepřirozeného.

Čerstvě zavedený zákon proti homosexualitě zakazuje v africkém státu sňatky gayů a za akt mezi lidmi stejného pohlaví navrhuje až doživotní vězení. Když navíc soudce zjistí „přitěžující okolnosti“, jako je sex s nezletilou, s onemocněním HIV či incest, může pro osoby jiné orientace dokonce požadovat trest smrti.

Některé ženy v Mosambiku se staly sexuálními otrokyněmi islamistů. Ilustrační foto.
Peklo v Mosambiku: Z žen islamisté dělali sexuální otrokyně, děti neváhali zabít

Trestná je i propagace homosexuality, což zastánci lidských práv berou jako útok na aktivisty a novináře či jakékoliv jiné běžné občany. Odsouzené osoby s homosexuální orientací mají navíc podstoupit rehabilitaci za účelem změny jejich sexuality, a to i přesto, že je takové zacházení podle odborníků škodlivé.

Prezident Ugandy schválil problematický zákon na konci května:

Zdroj: Youtube

Květnové podepsání zákona prezidentem Yoweri Musevenim vyvolalo velkou vlnu celosvětové kritiky a strach v LGBTQ+ komunitě. „Ugandský prezident legalizoval státem podporovanou homofobii a transfobii,“ uvedla aktivistka Clare Byarugaba. Portál BBC doplnil, že kvůli zákonu je ohrožený boj proti HIV, lidé s AIDS totiž stále méně chodí pro důležité prášky kvůli obavám z útoků a trestů.

Dehumanizující chování a fyzické útoky

„Dehumanizuje nás to jako lidské bytosti, nezachází s námi jako s občany,“ citoval portál CNN spoluzakladatelku nadace Rella Women's Foundation Joanu Amekovou. Aktivistka díky své organizaci vytvořila bezpečný prostor pro lesby, bisexuálky a queer ženy, jí samotné kvůli její sexualitě hrozí vystěhování z pronajatého bytu.

Ugandská společnost je podle Amekové silně konzervativní a homofobní projevy se vyskytují všude od kostelů až po nejvyšší politické kruhy.

Po zavedení zákona se rovněž na sítích začínají objevovat znepokojující videa ukazující na narůstající nepřátelství vůči lesbám, gayům, bisexuálům či transgender jedincům. V jednom z nich musí transgender žena pochodovat úplně nahá po ulicích, zatímco ji dav zahrnuje posměšky, v jiném zase neznámí jedinci nadávají lesbám.

V Ugandě bylo v souvislosti se zákonem proti homosexuálům hlášeno nejméně 300 případů porušování lidských práv. Objevují se případy vystěhování, hromadného znásilnění, vydírání, ale i fyzické útoky či davové napadání.

Jsem homosexuál! Děti si raději sáhnou na život, pravdy se bojí:

Zdroj: Deník/Bohumila Čiháková

Strach o život

Obětí útoků proti LGBTQ+ komunitě se stal například třicetiletý transgender Nash Wash Raphael, který byl napaden hned téhož večera, kdy prezident Ugandy podepsal problémový zákon. Z incidentu mu zůstal zlomený kotník a nyní musí chodit o berlích. Je to už devátý útok od jeho začátku přeměny. Kvůli zveřejnění jeho fotek s partnerkou se také pokusil o sebevraždu. „Přes den už ven nechodím, protože se bojím dalšího napadení. Můj život je peklo,“ uvedl a dodal, že se ho zřekla i jeho muslimská rodina.

Příběh stejnopohlavního páru pro iniciaitvu Jsme fér:

Zdroj: Youtube

O právech pro stejnopohlavní páry se v současné chvíli debatuje i v Česku. Jedná se o manželství pro všechny, jehož zastánci hovoří o svatbě nikoliv jen jako o svazku muže a ženy, ale obecně dvou lidí. O novele občanského zákoníku bude sněmovna v prvním čtení jednat ve čtvrtek 29. června. Proti je většina lidovců, zástupců ODS nebo SPD, naopak novelu už nyní podpořil prezident Petr Pavel i předseda horní komory Miloš Vystrčil. O manželství pro všechny v Česku usiluje hlavně iniciativa Jsme fér.