Rakouský ústavní soud rozhodl, že současná právní úprava je v rozporu se zákazem diskriminace vyplývajícím z principu rovnosti občanů před zákonem. Stará diskriminační ustanovení soud zrušil k 31. prosinci příštího roku. Od 1. ledna 2019 tak budou moci homosexuálové a bisexuálové uzavírat v Rakousku stejnopohlavní manželství.

Ústavní soud svým rozhodnutím zároveň otevřel cestu párům tvořeným mužem a ženou k uzavírání registrovaných partnerství. Této možnosti by s odkazem na manželství, které poskytuje větší práva, ale mohli zákonodárci ještě zamezit. Zákon o registrovaném partnerství v Rakousku platí od roku 2010.

Soud zkoumal zákony týkající se manželství a registrovaného partnerství na základě stížnosti dvou žen, které žijí v registrovaném partnerství a požádaly úřady o uzavření manželství. Vídeňská radnice tuto žádost zamítla, stejně následně rozhodl i správní soud.

"Ústavní soud je prvním soudem v Evropě, který zrušil zákaz manželství pro stejnopohlavní páry. Rakousko je tak první evropskou zemí, která uznává rovné právo na manželství za lidské právo,“ uvedl dnes právní zástupce stěžovatelek. Jiné evropské země podle něj umožnily uzavírat manželství homosexuálním párům jen politickou cestou.

Předseda lidové strany (ÖVP) a pravděpodobný budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz se doposud stavěl k zavedení manželství pro páry stejného pohlaví odmítavě.

Proti stejnopohlavním sňatkům dlouhodobě vystupuje také Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která by se měla stát koaličním partnerem lidovců v budoucí vládě.