Opoziční předák Alexej Navalnyj vypustil v březnu 2017 na internet padesátiminutové video mapující majetek ruského premiéra. Zhlédly ho miliony Rusů. Rekreační komplexy, vily, jachty, vinice v Itálii. I když jsou nemovitosti a další majetek zapsány na přátele a blízké spolupracovníky Dmitrije Medveděva, může s nimi šéf ruské vlády nakládat a používat je.

DUMA MU DŮVĚŘUJE, LIDÉ ALE NE

V době, kdy se i kvůli ekonomickým sankcím ruskému hospodářství moc nedaří a nemalá část populace si stále utahuje opasky, nemohl ani Medveděv, ani prezident Putin přejít informace bez mlčení. Poslanci ruské Dumy přijali premiérovo vysvětlení, že zprávy o miliardových majetcích a korupci jsou jen výplodem fantazie „vyšumělého Navalného", s uspokojením. Jinak však reagují obyvatelé.

Zdroj: Youtube

Včerejší zpráva agentury Levada přinesla informaci, že 45 procent obyvatel si přeje buď Medveděvovo odvolání, či jeho osobní rezignaci. Zprávy o pohádkovém bohatství šéfa ruské vlády hnula žlučí i jinak trpělivým a rezignovaným občanům. Což je v případě politika, který se i po zavedení sankcí stále těšil vysoké přízni, šokující. Přitom před devíti lety se Medveděv prezentoval jako muž s běž-nými úsporami v bance a hektarem polností.

Ještě horší je zjištění, že stejný počet dotazovaných Medveděvovi „nedůvěřuje, nebo zcela nedůvěřuje". Těch, kteří mu věří, je 33 procent, před rokem jich bylo více než padesát procent. Neochvějnou důvěru v premiéra mají už jen mizivá tři procenta.

KREML POTŘEBUJE  VÍCE ČASU

Zatímco před rokem by na výzkum agentury, kterou Kreml považuje za nástroj cizích agentů, nikdo oficiálně nereagoval, včera prezentovalo výsledky veřejného mínění několik státních médií a nemlčela ani prezidentská kancelář. Putinův luvčí Dmitrij Peskov řekl, že „sociologii bereme vždy vážně". Působení vlády je podle něho nyní obtížné, pracuje ve složitých ekonomických podmínkách a na analýzu průzkumu potřebuje Kreml „nějaký čas".

Pouští Vladimir Putin svého svěřence k vodě? Asi ano. Za rok ho čekají prezidentské volby. Pokud se ekonomika neuzdraví, nebylo by moudré jít do dalšího boje o Kreml se spojencem, který bohatne, zatímco jiní chudnou. Už od Stalina je v ruských tradicích najít obětního beránka. Hon na Medveděva zřejmě začal.

Poradce, právník, premiér, prezident

Ruského premiéra Dmitrije Anatoljeviče Medveděva (51) spojují s prezidentem Vladimirem Putinem úzké vazby. Oba pocházejí z Petrohradu, kde byl Putin zástupcem primátora a Medveděv jeho poradcem. Říkalo se, že mu jen otvíral dveře, ale stal se jeho věrným a poslušným souputníkem. Putina kdysi v Petrohradě obvinili z obo-hacování, jenže Medveděv ho z problémů vysekal. Když se současný prezident rozhodl, že v roce 2008 nebude kandidovat, aby si udělal technickou přestávku a mohl se opět do Kremlu vrátit, navrhl Rusům za sebe Medveděva a ti ho na čtyři roky poslušně zvolili. V roce 2012 se Putin do Kremlu vrátil, premiérem se stal – Medveděv. Jejich vztah (je mezi nimi rozdíl 13 let) je vykreslován jako vztah staršího a mladšího bratra, nebo také jako otce a syna. Medveděv je ženatý, s manželkou Světlanou mají syna Ilju.