Nyní Řekové pořádají hon na lidi, podezřelé ze zapálení desítek požárů v zemi.

Mezi stovkou zadržených byli i dva čeští turisté, přistižení na Lefkadě, že nedodrželi podmínky bezpečného kempování.

„Nejednalo se o žhářství. Dostali pokutu 89 euro,“ řekl o tom telefonicky z Atén konzul Jiří Kříž. „Panuje tady napjatá atmosféra, mluví se o úmyslném založení požárů,“ uvedl český konzul o hledání viníků za ohnivou katastrofu.

V policejní síti skončily už stovky lidí. Je to také díky tomu, že za oznámení podezřelého je vypsána odměna od 100 tisíc do jednoho milionu eur.

„Řekové jsou v souvislosti s požáry na porušování předpisů o kempování velmi citliví,“ uvedla k tomu mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Doporučila, aby turisté mířící do Řecka, dodržovali všechny předpisy místních úřadů.

„Řečtí hasiči hlásí, že nyní je aktivních 25 ohnisek požárů,“ řekl konzul Kříž. Nejhorší jsou na Peloponésu a na ostrově Evia severně od Atén. Hasiči doufají, že oheň zvládnou za pomoci kolegů ze zahraničí, kteří jim přispěchali na pomoc ze 17 zemí.

Stále hrozí vznik nových požárů, protože zejména okolo Atén. Panují tam teploty 34 stupňů a vítr je stále silný.

Katastrofa je tak rozsáhlá, že úřady zatím nevědí, kolik porostů shořelo a kolik lidí bylo zraněno. Vláda v sobotu vyhlásila výjimečný stav a prohlašuje, že za požáry stojí žháři. Premiér Kostas Karamanlis v sobotu řekl, že nemůže být náhoda, že tolik požárů vzplanulo v tolika částech země zároveň.

Pohroma Řeky pobouřila. Je zřejmé, že požáry budou hlavním tématem parlamentních voleb 16. září. Na konzervativní vládu ostře útočí opoziční strany. Vůdce socialistů Jorgos Papandreu vládě vyčetl, že prokázala naprostou neschopnost.