Policie od začátku protestů letos v červnu nasazuje slzný plyn na frekventovaných místech, i těch v blízkosti škol. Úřady ho nyní nakupují v pevninské Číně a mezi lidmi v Hongkongu se stále více šíří obavy z působení chemikálií, které plyn může obsahovat, včetně karcinogenního dioxinu.

Hongkongská vláda tento týden uvedla, že neexistují žádné důkazy o nebezpečnosti plynu pro lidské zdraví nebo životní prostředí, a odmítla zveřejnit jeho složení. "Snaží se vláda něco skrývat? Když policie bezohledně používá slzný plyn, jak se máme chránit, a pokud jsme mu vystaveni, i očistit?" ptala se jedna z účastnic dnešního protestu, která na něj přivedla pětiletou dceru. Více starostí jí ale dělá dlouhodobý dopad na zdraví dětí. Jiná žena, která se svou šestiletou dcerou bydlí v oblasti, která je častým dějištěm protestů, tvrdí, že se jim oběma v posledních týdnech zhoršily problémy s dutinami.

Jistý novinář, který o demonstracích informuje, vypověděl, že má kožní problémy vyvolané působením toxinů, včetně dioxinu.

Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatýkány jsou tisíce lidí. V takto napjaté atmosféře zvláštní správní území Číny v neděli čekají místní volby.