Voda v Hongkongu zaplavila ulice, nákupní centra i metro; evakuovány musely být stovky lidí. Úřady uzavřely školy a pracující vyzvaly, aby zůstali doma. Zavřená zůstala i hongkongská burza a neprůjezdný je kvůli zaplavení vodou frekventovaný tunel mezi ostrovem Hongkong a čtvrtí Kowloon.

Hongkongský meteorologický úřad informoval, že v noci na dnešek se hodinový úhrn srážek dostal na 158 milimetrů, což je nejvyšší hodnota od začátku měření v roce 1884. Extrémní počasí má pokračovat nejméně do půlnoci místního času (18:00 SELČ), někde už deště způsobily sesuvy půdy.

Zdroj: Youtube

Záběry, které zveřejnil zpravodajský server The Guardian, ukazují vodu valící se ulicemi, která místy sahá lidem po pás, a osoby uvázlé v zaplavených automobilech. S obdobnými problémy se potýká i nedaleko ležící průmyslové město Šen-čen na jihu země, kde žije více než 17,7 milionu obyvatel.

Svědkyně: Tohle jsem neviděla ani při tajfunech

„Podobné scény jsem ještě nikdy neviděla. Ani při předchozích tajfunech to nikdy nebylo takhle vážné. Je to dost děsivé,“ řekla agentuře Reuters 65letá hongkongská zdravotní sestra Connie Cheungová.

Zdroj: Youtube

Čínský meteorologický úřad uvedl, že v centrálních a jihozápadních oblastech provincie Kuang-tung, kde se nachází město Šen-čen a která je jednou z nejbohatších čínských provincií, bude vydatně pršet až do začátku soboty. Ve městě spadlo za 12 hodin 465 milimetrů srážek, což je nejvíce od roku 1952, kdy se začaly vést záznamy. I zde byly zavřeny všechny školy, některé stanice metra, nádraží a úřady. Zrušeny byly stovky letů, uvedl server BBC.