Hongkong je město s několik staletí bohatou rybářskou tradicí. Pod hladinou se ovšem neskrývá jen hýřivý barevný život, ale také hrozba, která tento život ohrožuje. Sítě duchů či vybavení duchů jsou opuštěné rybářské pomůcky.

Nebezpečí pod vodou

Nadnášejí je podmořské proudy nebo se jen tak vznáší ve vodě.  I když je už nikdo nepoužívá i nadále chytají podmořské živočichy, ztěžují cesty lodím a jsou smrtelným nebezpečím pro potápěče.

Chan se rozhodl, že nikdy není pozdě začít s pomocí životnímu prostředí. Ve svých 68 letech je již v důchodu a je odhodlaný vyčistit vody v okolí pobřeží Hongkongu. „Měli bychom se starat o naše životní prostředí a oceány, další už nedostaneme,“ řekl.

Malala Júsufzaiová.
Nejmladší laureátka Nobelovy ceny přežila vlastní smrt. Nyní se vdala

Vybavení duchů může v oceánu skončit náhodou, když sítě uplavou během bouře, nebo se třeba roztrhnou o skály, ale také může být schválně odhozené. Takové případy se dějí převážně proto, aby lidé zakryli nelegální rybaření.

Problém se sítěmi duchů neřeší jen v Hongkongu. Podle americké Organizace pro výživu a zemědělství plave v širém moři nebo oceánech každoročně 640 tisíc metrických tun nového nepoužívaného vybavení. Toto vybavení váží stejně, jako kdyby někdo hodil do oceánu padesát tisíc dvoupatrových autobusů. Podle neziskové organizace Ocean Conservatory je to ale opatrný odhad.

V roce 2018 odborníci studovali Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu (Great Pacific garbage patch). Skvrna o velikosti 1,6 milionu kilometrů čtverečních je dvakrát větší než stát Texas. To znamená, že je osmnáctkrát větší než Česká republika.

Ilustrační snímek
Dívku v USA unesl muž. Zachránilo ji gesto, které znala z TikToku

Analytici zjistili, že více než polovina veškerého odpadu nastřádaného v této odpadkové skvrně v Tichomoří jsou zapomenuté sítě, lana a rybářské vlasce. „Tohle je obrovský problém pro podmořský život stejně tak jako pro lidi,“ řekl ředitel ochrany oceánů hongkongského World Wide Fund Laurence McCook.

Mrtví delfíni, tuleni i velryby 

Odborníci odhadují, že ročně tyto nástroje zabijí 136 tisíc delfínů, želv, tuleňů, a dokonce se jeho obětmi stávají i velryby. „Říká se tomu vybavení duchů, protože žije i poté, co jej přestanou lidé používat a vytváří problémy dlouho potom, co přestane být užitečné,“ vysvětlil pojem McCook.

Nepoužívané sítě mohou v některých místech snížit stavy ryb až o třicet procent. Tento fenomén může v takových případech ovlivnit dostatek jídla, rybolov, profit z něj a obnovu či zachování rybích populací.

Odstranění takové sítě může Chanovi trvat až osm hodin. Je to nebezpečná a vyčerpávající práce. Pro Chana to ale neznamená žádnou překážku. Potápí se už od roku 1987 a má za sebou více než tři tisíce ponorů.

FBI - Ilustrační foto
Mámu zabila a pak strčila do kufru. Vražedkyni zatkli už podruhé

Tento druh koníčku sice přináší velký pocit sebeuspokojení, ale také může být smrtelně nebezpečný. „Párkrát mě málem zabilo, jak jsem se zamotal,“ vzpomínal Chan. „Naštěstí jsem se díky pomoci kamarádů osvobodil,“ dodal.

Během let, které tomuto poslání už věnuje, kolem sebe vytvořil skupinku dobrovolníků, kteří mu na jeho misi pomáhají. Pravidelně jezdí ve skupince již plně oblečení do potápěcí výstroje na honbu za zapomenutým vybavením.

Když nějakou síť najdou, použijí pro její odstranění nůž nebo nůžky. Pomůžou uvízlým zvířatům a pomalu ale jistě ji odstraní z kamení nebo dna, kde je přichycená. Vody Hongkongu jsou často zakalené, a proto je celá práce o to složitější a nebezpečnější. Pokud je síť příliš velká, na loď ji vyzvedne zařízení podobné jeřábu. Tam ji rozdělí na menší části a později se jí zbaví tak, jak se řádně patří.

Tichý zabiják

Chan odhaduje, že za roky, které se tomuto věnuje, už ulovil přes 80 metrických tun vybavení. Sdělil, že je odhodlán tohoto tichého zabijáka lovit i nadále. „Je toho tolik, co můžeme udělat pro záchranu a ochranu oceánu, když je člověk potápěč,“ řekl.

Na výpravy za sítěmi duchů se většinou Chan se svou skupinou vydává dvakrát za měsíc. Současně s tím organizuje i hromadné úklidy místních pláží. „Zatímco takzvaní lokální hrdinové, jako je Chan, dělají skvělou práci při hledání sítí duchů, potenciální nebezpečí hrozí i těm nejzkušenějším potápěčům,“ sdělil McCook.

Zdroj: Youtube

Aby omezil nebezpečí utonutí potápěčů, World Wide Fund vyvinul program na detekci vybavení duchů. „Je neuvěřitelně lehké se zamotat a musíme si uvědomit, že jsme pod vodou a máme omezenou zásobu kyslíku,“ dodal McCook.

Tento program nabádá rekreační potápěče a loďkaře, aby při nalezení sítě duchů nejednali zbrkle a nesnažili se ji sami odstranit. Místo toho mají lokaci označit pomocí voděodolných destiček s plovoucím GPS zařízením. To přenese informaci do aplikace, ve které pak lokaci vidí odborníci na souši.

Přes 270 kilo odpadu 

Program funguje od roku 2019 a podle organizace už lidé vylovili více než 244 kusů vybavení, které dohromady dává přes 270 kilogramů odpadu. „Cena shromažďování dat není jen v tom, že můžeme sítě odstranit, ale v tom, že si vytváříme databázi, která poté nám i vládě pomáhá porozumět, jak veliká je povaha problému a hlavně, jak jej řešit,“ vysvětlil McCook.

Hlavním krokem k vyřešení problému přitom není odstranění už zbloudilých sítí, ale zabránění jejich uvolnění do oceánu. Vytvoření odměn za to, že se o své sítě budou rybáři dobře starat a správně je recyklovat, podpoří podle McCooka jejich záměrné či náhodné ztráty.

V Tálibánem ovládaném Afghánistánu přibývá rodin, které trpí hladem. Peníze na jídlo a základní potřeby proto stále více z nich získává provdáním nezletilých dcer.
Devítileté děvče provdali za 55letého muže. Afghánské rodiny to dělají z hladu

Sítě duchů jsou často spojovány s nelegálním rybařením. Proto je podle McCooka důležité, aby vláda zajistila dostatečné prostředky pro námořní policii a další orgány, aby mohly aktivně zasahovat. Dalším možným řešením je podle něj přidat sledovací zařízení na rybářské vybavení.

Chan doufá, že osvěta tohoto fenoménu a zlepšená vládní politika pomůže odstranit kořen těchto potíží pro budoucí generace. „A přestože velikost problému může být skličující, budu se potápět, dokud v oceánech budou sítě duchů,“ sdělil. „Věk je jen číslo. Je toho tolik, co můžeme udělat, a je jedno, jak jsme staří,“ dodal.