Po ránu zůstalo mnoho mrakodrapů v sedmimilionovém finančním srdci jihovýchodní Asie potemnělých a stavební jeřáby na jejích vrcholech se povážlivě rozkymácely. Zaměstnanci i školáci raději zůstali doma. Místní letiště bylo nuceno zrušit 420 letů. První nápory silného větru, dešťové přívaly a vlnobití zaplavily níže položené oblasti.

Desetisíce obyvatel Hongkongu vyšly do ulic
Tisíce lidí v Hongkongu vyšly do ulic kvůli zatčení trojice aktivistů

„Nikdy jsem nic podobného neviděl, je to šílené,“ prohlásil pro agenturu Reuters Garrett Quigley, starousedlík z ostrova Lantau na západě metropole. Zatím je nahlášeno 84 zraněných. Rychlost větru v nárazech přesahovala 200 kilometrů za hodinu.

Hongkongské úřady očekávají, že záplavová vlna bude kulminovat až na pěti metrech. Preventivně proto otevřely 27 nouzových center. Hato je nejsilnějším tajfunem v oblasti od ničivé cyklóny Vicente v roce 2012, která si vyžádala 15 životů a materiální ztráty v hodnotě 329 milionů dolarů (přibližně 7,3 miliard korun).

Ilustrační foto
Přes Tchaj-wan se přehnaly dva tajfuny za čtyřiadvacet hodin

Živel zasáhl i bývalou portugalskou kolonii Macao. Zde si dosud vyžádal nejméně tři oběti. Přerušil také dodávky elektřiny a ochromil provoz nemocnic.