„Obáváme se, že by se ledovec mohl rozpadnout a poslat povodeň přímo na vesnici,“ řekla v pátek dánské tiskové agentuře Ritzau bezpečnostní šéfka grónské policie Lina Davidsenová. Vesnice má pouhých 169 obyvatel a ti, kteří žijí nejblíže ledové hoře, byli evakuováni.

„Ledová kra je stále blízko vesnice a policisté nyní diskutují, co dělat dál,“ řekl agentuře AFP Kunuk Frediksen, policejní šéf tohoto dánského autonomního území.

Zdroj: Youtube

Členka vesnické rady Susanne K. Eliassenová řekla místním novinám Sermitsiaq, že není zas až tak neobvyklé vidět velké ledovce blízko Innaarsuitu. „Ale tato ledová kra je největší, jakou jsme kdy viděli… a jsou tam praskliny a díry, které v nás vyvolávají obavy, že se může kdykoli rozpadnout,“ uvedla s tím, že vesnická elektrárna a palivové nádrže jsou blízko pobřeží.

„Nikdo nezůstává zbytečně blízko pláže a všem dětem bylo řečeno, aby zůstaly ve výše položených polohách,“ dodala Eliassenová.

Současný incident přichází několik týdnů poté, co vědci z New York University zveřejnili video, které zachycuje odlomení masivního kusu ledu z pevninského ledovce na východě Grónska. Experti varují, že podobné případy, kdy plující hory ledu ohrožují pobřežní osídlení, budou vzhledem k postupujícímu globálnímu oteplování častější.

„Produkce ledových ker v Grónsku v posledních 100 letech stoupá s tím, jak zesilují změny klimatu,“ řekl AFP William Colgan, výzkumný pracovník Geologického průzkumu Dánska a Grónska. Rostoucí počet ledových ker pak podle jeho slov zvyšuje nebezpečí tsunami, ke kterým dochází, když se odlomí od ledovce a při dopadu vyvolají přílivovou vlnu.

Zdroj: Youtube

Minulý rok při podobné události zemřeli čtyři lidé a 11 jich bylo zraněno, když ve vesnici Nuugaatsiaq smetla přílivová vlna několik domů.