„Pacienti, zejména děti, umírají v nemocnicích velmi rychle,“ uvedla lékařka a vrchní městská radní pro zdravotnictví Neeta Kulshresthaová.

Hlavními příznaky jsou vysoká horečka, bolesti kloubů a hlavy, dehydratace a nevolnost. Laboratorní testy ukázaly, že někteří pacienti mají v krvi rovněž nízký počet krevních destiček, které jsou důležité při srážlivosti. Snížený počet destiček je přitom charakteristický jevem těžké formy horečky dengue.

A to je také důvod, proč někteří lékaři mají podezření, že záhadná nemoc je ve skutečnosti novým druhem této nebezpečné horečky. Dengue je virovou infekcí, kterou přenášejí komáři především v jihovýchodní Asii. Má několik forem, většina z nich není fatálních. Ovšem z lidí infikovaných její nejzávažnější variantou umírá celá čtvrtina. Neexistuje na ní léky ani vakcína. U lehkých forem často stačí ale jen dostatečně pít, u středně vážných průběhů zabírají krevní transfúze. Celkem má tato nemoc ročně kolem 20 tisíc obětí.

„Indická vláda hypotézu o nové formě horečky dengue důrazně popírá,“ uvedl The Indian Express. Ovšem zdravotní péče ve venkovských oblastech a chudinských městských částech není v Indii optimální. Jen ve státě Uttarpradéš žije více než 200 milionů lidí se špatným přístupem k hygieně, vysokou mírou podvýživy dětí a nerovným přístupem k základní zdravotní péči.

Zároveň je třeba dodat, že případy „tajemných horeček“ jsou v Indii hlášeny každý druhý rok vždy po monzunových deštích.  „Po skončení monzunů je v regionu mnoho horečnatých nemocí. Mělo by se to systematicky sledovat. Jejich vývoj a šíření,“ řekl pro BBC virolog V Ravi z Národního institutu duševního zdraví a neurovědy v Dillí. Úřady mezitím nařídily zvýšení počtu dostupných lůžek v nemocnicích a uzavřely několik škol v postižených oblastech.

Lidé, kteří na tuto nemoc zemřeli, měli všichni negativní test na covid-19. Mezi oběma infekcemi nebyla nalezena žádná souvislost. Přesto mají podle BBC úřady obavy ze zvýšeného tlaku na již tak značně přetížený zdravotnický systém. Nyní podle britské televize probíhá usilovné šetření s cílem zjistit příčiny této nemoci.