Dva dvacetiletí mladíci byli na třídenním lezeckém výletu na zledovatělých vrcholcích pohoří The Remarkables, když spustili lavinu, která je odnesla asi dvacet metrů dolů. Podařilo se jim vyhrabat z pod pokrývky sněhu. Jenže zjistili, že se výrazně zhoršilo počasí, a není proto možné se bezpečně dostat z pohoří bez rizika spuštění další laviny.

Horolezci požádali o pomoc policii, která následně kontaktovala horskou službu Wakatipu. První dva pokusy o záchranu vrtulníkem zmařila sněhová bouře. „Bylo už příliš pozdě na to, abychom tam poslali záchranný tým pěšky. Věděli jsme, že druhý den bude krásné klidné ráno. Promluvili jsme si s kluky, oni byli v dobré náladě a rozhodli se postavit sněhovou jeskyni,“ řekl pro The Guardian koordinátor záchranného týmu horské služby Russ Tilsley.

Měli velké štěstí

Muži našli balvan o velikosti garáže a zahrabali se vedle něj. Díky tomu mohli přenocovat při příjemné teplotě nula stupňů Celsia, zatímco venku se teplota vzduchu blížila k mínus dvanácti stupňům. Horolezci měli sice stan, ale ten byl po zasypání sněhem příliš mokrý. „Ve sněhu jim bylo mnohem pohodlněji,“ sdělil Tilsley.

Záchranný tým zkontroloval, zda mají muži dostatek jídla na noc. „A ten chlap říká, no, víte, myslím, že máme možná deset až patnáct müsli tyčinek,“ řekl Tilsey. Horolezcům téměř došlo palivo pro jejich vařič potřebný k rozpouštění vody, což bylo velkým problémem, protože snaha rozpustit sníh v ústech kvůli hydrataci může spotřebovat více energie, než kolik jí poskytne.

| Video: Youtube

Mladí horolezci však noc přežili a druhý den je horská služba zachránila. „Byli trochu otřesení, spíš trochu vlhcí než cokoli jiného a byli dost skromní,“ vypověděl koordinátor týmu. Podle Tilsleyho bylo neuvěřitelné štěstí, že muži byli na okraji laviny, když se spustila. „Měli štěstí, že byli tam, a ne padesát nebo sto metrů níže, protože by pravděpodobně byli mrtví,“ konstatoval.