Krátký videozáznam, který se na sociálních sítích poprvé objevil v neděli, zachycuje dvě osoby navlečené do ochranných pomůcek, patrně pracovníky šanghajské pohřební služby, kteří manipulují s pytlem na mrtvoly. Ti po chvíli zděšeně ucouvnou – a to když si uvědomí, že muž, jehož až dosud pokládali za mrtvého, je stále naživu.

Video bylo pravděpodobně natočeno z nedaleké budovy. „V domově s pečovatelskou službou musí panovat slušný chaos. Poslali živého člověka pohřebním vozem a tvrdili, že je mrtvý. Podle zaměstnanců pohřebního ústavu se ale stále hýbe. Je to opravdu nezodpovědné,“ okomentoval záběry autor. 

Policie v USA vyšetřuje kriminální čin.
Amerika je v šoku: Desetiletou dívku měl zavraždit a znásilnit čtrnáctiletý kluk

Incident neunikl pozornosti uživatelů sociální sítě Weibo, což je platforma v mnohém připomínající Twitter. Část z diskutujících se přitom podivovala nad skutečností, že k něčemu podobnému došlo právě v Šanghaji, která byla dlouho považována za nejpokrokovější a nejmodernější čínské město. „Problémy Šanghaje se naplno projevily,“ stálo v jednom z nejpopulárnějších příspěvků. „Mělo by se to považovat za pokus o vraždu,“ upozornil jiný.

Mnozí uživatelé si také kladli hypotetickou otázku, co by se s mužem stalo, kdyby si nikdo nevšiml, že je stále naživu. Není totiž vyloučeno, že mohl být zaživa pohřben, či dokonce zpopelněn. „Vládě je to jedno… Co se to v Šanghaji děje?“ napsal jeden z diskutujících.

Identita pacienta zatím není známa. Úřady však uvedly, že starší muž byl převezen do nemocnice a nyní je ve stabilizovaném stavu. Kvůli incidentu byli propuštěni čtyři úředníci, a to včetně ředitele pečovatelského domu. Lékař, který byl do případu zapleten, přišel o licenci a je dále vyšetřován, informoval čínský státní deník Global Times.

Drastická covidová opatření 

Šokující záběry se objevily v okamžiku, kdy život v nejlidnatějším čínském městě již šestým týden výrazně omezují velmi přísné restrikce. Metropole, v níž žije téměř 25 milionů obyvatel, se tak snaží zamezit opětovnému šíření covidu-19. Nákaza totiž v Číně znovu nabírá na síle a současná vlna je od začátku roku 2020, kdy pandemie vypukla, vůbec nejsilnější.

Americký školní autobus- Ilustrační foto.
Děsivé video. Kamera zachytila, co se dělo s dětmi v autobusu při nehodě

Tvrdá uzávěra způsobila v Šanghaji logistický chaos, kdy neměli mnozí obyvatelé přístup ani k základnímu zboží, jako je voda či potraviny. Ačkoli vedení města na konci dubna uvedlo, že restrikce v některých oblastech budou zmírněny, pro více než osm milionů obyvatel stále platí zákaz opouštět své domovy – a to z jakéhokoli důvodu, upozorňuje server americké televize CNN

Epidemie mezitím nabrala na síle i v 22milionovém hlavním městě. To se s ní ale hodlá vypořádat jinak než Šanghaj. Peking dal před „nelidskými“ opatřeními přednost obří zdravotnické akci. Od úterý do čtvrtka by tak na covid-19 mělo být povinně otestováno přibližně 15 milionů lidí.