Ronald Rael je v USA známý jako designér, popularizátor architektury a v poslední době zejména jako tvůrce a organizátor kampaní proti existenci pohraniční zdi mezi Mexikem a Spojenými státy. Jeho poslední aktivitou je vybudování nového "dětského hřiště" mezi oběma zeměmi - z jedné strany se nachází v Sunland Parku na předměstí amerického pohraničního města El Paso v Texasu, z druhé v městě Ciudad Juárez, největším městě mexického státu Chihuahua a celého severního Mexika. 

Americký prezident Donald Trump
Trump se zdi na hranici s Mexikem nevzdává. Může být z oceli, uvedl v projevu

Děti z obou stran zdi se zde mohou sejít, aby si společně hrály, mimo jiné díky houpačkám, které byly umístěny přímo skrz ocelový plot, oddělující obě země.

Můžeme si spolu hrát a bavit se

"Mezi obyvateli Mexika a Spojených států panují dobré vztahy. Použitím houpačky dáváme najevo, že jsme si rovni a že si spolu můžeme hrát a bavit se, ale také to, že zeď naše vztahy narušuje. Houpačka ukazuje, že co se stane na jednom místě, má dopad na tom druhém. Protože to je princip houpačky, přesně tohle," uvedl Rael v jednom ze svých tweetů, který získal desítky tisíc "lajků". 

Záběry houpačky se začaly na Twitteru rychle sdílet, vesměs s pozitivními ohlasy.

Jak upozorňuje britský deník Guardian, stala se americko-mexická hranice jedním z určujících témat amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil vybudování zdi už ve své předvolební kampani. Během výkonu prezidentské funkce byl v souvislosti s ochranou hranic kritizován za řadu kontroverzních praktik, jako je například používání slzného plynu na hranici nebo oddělování dětí běženců od jejich rodičů.

Hranice jako prostor pro umělce

Rael není jediný umělec, který se snaží pohraniční ocelový plot "polidštit". Mexické architektonické sdružení Estudio 3.14 přišlo například s podobnou myšlenkou, jako svého času v Praze umělec David Černý - zjemnit tvrdě vyhlížející objekt růžovou pastelovou barvou (Černý začátkem 90. let minulého století natřel narůžovo tank na tehdejším Štefánikově náměstí v Praze - dnes náměstí Kinských). Mexičané se však při natírání zdi narůžovo inspirovali mexickým architektem Luisem Barragánem, který tuto barvu často používal ve svých návrzích.

Americký prezident Donald Trump
Krize zažehnána? Trump své peníze na zeď nedostane, dohodu prý ale podepíše

Japonský umělecký kolektiv Chim Pom zase vytvořil na americko-mexické hranici mezi mexickým městem Tijuana a americkým městem San Diego chatrč v koruně stromu, kterou pojmenoval jako "americké návštěvnické centrum".