Podle aktivistů, kteří naaranžovali jako formu protestu představení her ze seriálu Hra na oliheň si stojí za tím, že světoví lídři si doslova hrají s planetou. Účastníci této akce se převlékli za Joea Bidena, Vladimira Putina, Borise Johnsona a dalších devět hlav států.

Oblečeni za tyto významné politiky hráli v Glasgow podobné hry těm v brutálním seriálu. V netflixové sérii hraje skupina zadlužených lidí nemilosrdné dětské hry. Na vítěze čeká milionová výhra, zatímco na všechny ostatní smrt.
Celou akci zorganizovala skupina Glasgow Action Team. Jejím ředitelem je Andrew Nazdin, který se akce v ulicích také zúčastnil. „Čas na klimatické hry už vypršel,“ řekl. „Světoví lídři se musí dohodnout na plánu, jak udržet oteplování hluboce pod 1,5 stupně Celsia a dát peníze na financování zemí třetího světa,“ doplnil.
Jeden z účastníků byl i Macolm White. Převlékl za Borise Johnona a hrál dětské hry naproti Scottish Even Campusu, kde se světoví lídři snaží uzavřít novou klimatickou dohodu.
Snížení emisí na nulu
Podle něj hrají Hru na oliheň, aby zdůraznili, že klimatičtí lídři si s planetou pouze hrají. „Jsou tu, používají mnoho rétoriky, ale ve skutečnosti se zatím nezapojují do procesu diskuze na takové úrovni, o které si myslíme, že je v souladu s klimatickou krizí, které všichni čelíme,“ řekl.
Lídři ve Hře na oliheň zahráli klimatického panáka, přetahování lana, zakopali si s nafukovacím světem a hráli kostky.
Podle spoluzakladatelky hnutí Green New Deal Rising movement Fatimy Ibrahimové demonstranti požadují, aby světoví lídři začali doopravdy jednat v rámci klimatických problémů. „Včera jsme viděli spoustu přednesů a nějaké velké sliby, ale nikdo své sliby neplní,“ řekla.

Jeden z úterních slibů vyřkl indický premiér Narendra Modi. Zavázal se, že do roku 2070 sníží emise na čistou nulu. To je podle vědců ale až o dvacet let později, než je potřeba.
Odborníci varovali, že pokud se lídři nezavážou k dřívějšímu datu, tedy roku 2050, bude každá země čelit katastrofickým následků.
V úterý se přes sto světových vůdců zavázalo, že ukončí a zvrátí do roku 2030 odlesňování. Velké sliby zazněly i z úst zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, který se nechal slyšet, že věnuje přes 44 miliard korun na obnovu přírody.

Ibrahimová si přeje, aby se světoví lídři vrátili domů, ukončili veškerou novou infrastrukturu fosilních paliv a vložili skutečné investice do zelené ekonomiky. Tím by podle ní zajistili zelená pracovní místa pro miliony obyčejných pracujících lidí, kteří také chtějí podíl na změně. „Klimatická změna nereaguje na proslovy, ani nereaguje na sliby. Reaguje na akci,“ dodala.
Konference COP26 byla podle ní startovací čára pro podniknutí prvních kroků. "Až se lídři vrátí do svých zemí, musí začít jednat podle svých slibů," sdělila.
Chris Venables, který má na starosti politiku Green Aliance, řekl, že by světoví lídři měli brát klimatickou krizi vážněji. „Myslím si, že tyto akce často můžou vypadat jako cirkus a mohou někomu připadat jako hry, ale očividně jde ve skutečnosti o životy milion lidí po celém světě a rozhodně i zde v Británii,“ vylíčil.