Kongresman Mike Turner ve svém krátkém komuniké hrozbu nespecifikoval, pouze uvedl, že informace o ní dnes dostali všichni členové Kongresu. „Žádám, aby prezident (Joe) Biden odtajnil všechny informace o této hrozbě, aby Kongres, administrativa a naši spojenci mohli otevřeně projednávat kroky potřebné k odpovědi na tuto hrozbu,“ dodal.

K věci se pak začali vyjadřovat i jiní představitelé Kongresu, přičemž další člen zpravodajského výboru Jim Himes novinářům řekl, že hlášení upozorňuje spíše na dlouhodobý problém, byť potenciálně vážný.

Na Aljašce zemřel první člověk na nákazu takzvanými aljašskými neštovicemi. Lékaři zatím netuší, jak se starší muž nakazil.
Na aljašské neštovice zemřel první člověk. USA hlásí i případ dýmějového moru

Zároveň se spekulovalo, že kauza souvisí se čtvrtečním hlasováním sněmovny o prodloužení kontroverzního opatření umožňujícího americkým rozvědkám sledování komunikace cizinců v zahraničí. Turner tento nástroj podporuje a podle zdrojů listu The Washington Post byly informace o neznámé hrozbě získány právě na základě této pravomoci.

Turnerovo vyjádření podle všeho zaskočilo Bidenovu vládu, napsala agentura AP. Prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan měl krátce po jeho zveřejnění na programu tiskovou konferenci, kde vyjádřil nad kongresmanovým počínáním překvapení. Uvedl, že s Turnerem a dalšími kongresovými lídry má na čtvrtek naplánovanou schůzku.

„Nejsem v pozici, abych z tohoto pódia mohl v tuto chvíli říct cokoli dalšího,“ prohlásil Sullivan.

Americký exprezident Donald Trump.
Trump výrokem o NATO vyvolal bouři. Peníze, které žádá, ale Evropě pomohou

Podle amerických médií Turner zákonodárcům sdělil, že nové informace se týkají "destabilizující cizí vojenské schopnosti", nejmenované zdroje citované několika velkými médii pak věc spojily s Ruskem. Podle informací Reuters či webu Politico se Turnerovo varování týká vesmírných operací. Některá média také uvádějí, že američtí zákonodárci měli k informacím přístup už delší dobu.

„Chtěl bych ujistit americký lid, že obavy veřejnosti nejsou na místě,“ reagoval na otázky na toto téma předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson s tím, že lídři Kongresu dostanou další informace na čtvrteční schůzce. „Pracujeme na tom,“ citoval jej na sociální síti X reportér CNN.