"Hrozba rozsáhlé agrese Ruska se nikam nevytratila. Tato hrozba nejen doutná na (povstaleckých) územích v Donbasu, které nekontrolujeme, ale visí po celé délce hranic s Ruskem - a sahá ještě dál," řekl Porošenko při poradě s generálním štábem. "Také ruský vojenský kontingent v Podněstří může být použit v libovolné chvíli k útoku na naše území a ohrožuje naše hranice," dodal.

Čtěte také: Dejte si pozor na ruské sexuální pasti, varoval vojáky v Pobaltí šéf rozvědky

Rusko podle Porošenka v bezprostřední blízkosti hranic s Ukrajinou soustředilo na 50.000 vojáků, asi 470 tanků, více než 1700 obrněných vozidel, přibližně 390 děl a 220 raketometů, jakož i 490 letadel, stovky vrtulníků a 24 vojenských lodí.

"Rusové vytvářejí nové základny i další vojenskou infrastrukturu a rozšiřují a modernizují ty stávající. Neexistuje žádná záruka, že to jednoho dne nenasadí proti nám!" zdůraznil šéf státu.

Ujistil také, že Kyjev "bezpodmínečně podporuje a vítá snahy NATO posílit své východní křídlo a ochránit tak členské země před nepřátelskými úklady Ruské federace".

Nepřehlédněte: Putin varoval před NATO. V boji proti terorismu by vsadil na tajné služby

Hrozba kvůli Trumpovi?

Odhaduje se, že konflikt na východě Ukrajiny si za tři roky vyžádal asi 9800 obětí. Porošenko dnes poznamenal, že právě před třemi roky začali ruští vojáci bez označení obsazovat Krym a že "od začátku ruské agrese přišlo o život 2608 ukrajinských vojáků".

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů ve východukrajinském Donbasu, Moskva tato obvinění popírá.

Porošenko ocenil zvýšení bojeschopnosti ukrajinských ozbrojených sil, jejichž řady loni rozšířilo okolo 70.000 dobrovolníků a od začátku letošního roku dalších 4500 lidí. Země si zachovala povolávací systém branců, nevyhlásila však mobilizaci. V jejím případě by však mohla využít více než 130.000 vojáků v záloze, připomněl.

Ostražitost si podle Porošenka vynucují i blížící se prezidentské volby v Rusku, kde "se předvádění svalů jeví hlavní volební technologií", tedy nepřátelství k Ukrajině lze využít k mobilizaci voličů na podporu Vladimira Putina před hlasováním v březnu příštího roku.

Ruský server Newsru.com upozornil, že Ukrajinu znepokojuje možnost změny politiky USA po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu, a tak Porošenko pravidelně referuje o ruské hrozbě. Na mnichovské konferenci tvrdil, že Putin hluboce nenávidí Ukrajinu, a varoval, že kdo ví, kde si Putin usmyslí podpořit ruské menšiny příště: "V Pobaltí? V Bulharsku? Anebo třeba v Německu?"

Čtěte také: Pozůstalým obětí berlínského útoku přišly místo kondolencí účty