Kamion byl podle původní teorie na cestě z Bulharska a hranice Velké Británie překročil o tři dny dříve ve městě Holyhead na území Walesu, které je pomocí trajektu spojeno s územím Irska. Britské úřady přitom již vloni varovaly, že právě hranice s Irskem je často využívána pašeráky lidí. Bulharské ministerstvo zahraničí uvedlo, že kamion byl registrován ve Varně na firmu vlastněnou Irkou, podle předsedy vlády Bojka Borisova ale vůz v Bulharsku už nebyl dva roky.

Ukradená sanitka v Oslu - Sanitka, kterou ukradl ozbrojený muž a srazil s ní několik lidí, po nárazu do budovy v Oslu.
Ozbrojený muž v Oslu ukradl sanitku a srazil několik lidí. Policie ho zadržela

Britští vyšetřovatelé později zveřejnili, že návěs kamionu se do Anglie dostal v noci na dnešek z belgického přístavu Zeebrugge. Kamion s mrtvými těly policisté našli kolem 02:40 SELČ ve městě Grays ležícím na levém břehu řeky Temže východně od Londýna. To leží jen několik kilometrů od Purfleetu, kam byl podle nového prohlášení policie návěs přivezen z Belgie. Do přístavu dorazil okolo 01:30 SELČ a opustil jej asi o 35 minut později, informovala policie Essexu.

„Je to tragická událost, při které přišlo o život velké množství lidí. Děláme maximum abychom zjistili, co přesně se stalo. V současné době pracujeme na identifikaci obětí, ale předpokládám, že půjde o zdlouhavý proces,“ řekl podle deníku Mirror policejní šéf Andrew Mariner.

„Jsme přesvědčeni, že nákladní vůz pochází z Bulharska a do země dorazil přes Holyhead v sobotu 19. října. Ve spojení s případem jsme zadrželi řidiče vozu, který během vyšetřování zůstává v policejní vazbě. Chápu, že dojde k narušení chodu místních podniků a uděláme všechno proto, aby trvalo co nejkratší dobu,“ uvedl Mariner a dodal, že policisté spolupracují s úřady správní oblasti Thurrock.

Britský premiér Boris Johnson na svém twitterovém účtu uvedl, že je celou událostí zděšen. „Dostávám z místa pravidelně čerstvé informace a ministerstvo vnitra úzce spolupracuje s policií v Essexu, aby se podařilo zjistit, co přesně se stalo. Myslím na všechny, kteří přišli o život a ty, kteří ztratili své blízké,“ napsal.

„Jsem šokovaná a zarmoucená nesmírně tragickou událostí, ke které došlo v Grays. Policie v Essexu zadržela podezřelého a musíme jim poskytnout prostor k vyšetřování,“ doplnila na twitteru ministryně vnitra Priti Patel.

Přesun kamionu

Podle svědků na místě zasahovalo velké množství policistů i záchranářů. „Upřímně jsem toho příliš mnoho neviděla. Zahlédla jsem blikající modrá světla a projížděla okolo policejní pásky. Bylo jasné, že se stalo něco vážného, protože na místě byla spousta policejních vozů a sanitek. Policisté ale zaparkovali podél celé cesty, takže nebylo možné vidět do areálu,“ popsala agentuře PA Paige Wade, která se tou dobou vracela domů z práce.

Policie potvrdila, že na místě zasahovalo devět vozidel a patnáct policistů, kteří celý prostor ohradili a průmyslová zóna Waterglade tak zůstává uzavřena. Šéfka vyšetřovatelů Pippa Mills reportérům na tiskové konferenci sdělila, že „identifikace mrtvých bude zdlouhavý proces“ a omluvila se za komplikace, které může vyšetřování způsobit obyvatelům a podnikům v okolí. Celý incident označila za „naprostou tragédii a velmi smutný den pro Essex“.

Větve u krajnice na silnici - ilustrační foto
Řidiče v Německu ohrožuje neznámý vrhač větví. Policie vypsala odměnu

Britská policie odpoledne plánovala vozidlo přesunout na bezpečnější místo. „Tahač a návěs budou přesunuty na bezpečné místo v přístavu Tilbury, abychom mohli těla zajistit a zároveň zachovat důstojnost obětí,“ citoval zpravodajský web BBC policejní mluvčí Pippu Millsovou.

Dnešní případ připomíná kauzu z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů. Pokus o ilegální překonání hranic přežili tehdy jen dva migranti. V roce 2015 se v Rakousku v odstaveném chladírenském voze, který přijel z Maďarska, našlo 71 mrtvých uprchlíků.