Huawei ve svém prohlášení uvedl, že údajné akce jeho zaměstnance „nemají žádný vztah je společnosti“. Firma dodala, že rozhodnutí bylo učiněno, protože incident poškodil pověst firmy.

„Společnost Huawei splňuje všechny platné zákony a předpisy v zemích, kde působí. Požadujeme, aby každý zaměstnanec dodržoval zákony a předpisy v zemi, kde pracuje,“ napsala firma.

„Čínský občan je businessmanem pracujícím pro významnou společnost v oblasti elektroniky. Polák je osobou známou v kruzích spojených s oblastí kybernetiky,“ řekl v pátek tiskové agentuře PAP šéf polské tajné služby Maciej Wasik.

Zpravodajská televize TVPInfo v pátek uvedla, že Weijing W. byl v polské pobočce Huawei zodpovědný za prodeje klientům z veřejného sektoru.

Firma je pod drobnohledem západních zemí

Společnosti Huawei a ZTE čelí v západních zemích podezření ze špionáže pro čínskou vládu. Přestože to obě firmy odmítají, Spojené státy již loni v srpnu zakázaly státním zaměstnancům používat jejich výrobky.

Varování před používáním systémů obou firem vydal loni 17. prosince i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Později upřesnil, že nebezpečí nehrozí běžným uživatelům, ale na úrovni telekomunikačních komponent a serverových řešení, které by mohly umožnit přístup k veškerým datům a převzetí kontroly čínským tajným službám.

Úřad vlády v reakci na toto varování oznámil, že se zbaví telefony a dalších zařízení od společnosti Huawei. Stejný krok pak ohlásila i některá ministerstva.