„Malta umožní humanitárnímu plavidlu Aquarius vplout do vlastních přístavů – a to přesto, že v souvislosti s migranty nemá žádný právní závazek,“ uvedla ve svém prohlášení maltská vláda. Bezmála 150 migrantů, kteří si nacházejí na palubě lodi, si následně rozdělí Francie, Lucembursko, Německo, Portugalsko a Španělsko.

Přerozdělení migrantů mezi pětici členských zemí EU chápe Malta jako „konkrétní příklad evropské solidarity“. Jak připomněla agentura DPA, právě Malta a Itálie v minulosti zaujaly vůči humanitárním plavidlům provozovaným neziskovými organizacemi mimořádně tvrdý postoj, když pro ně uzavřely své přístavy.

Humanitární loď Aquarius
Loď Aquarius plná uprchlíků pluje Středomořím. Nikdo je nechce

Loď Aquarius, kterou provozují humanitární organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF) čekala na povolení k zakotvení od minulého pátku, kdy u libyjských břehů vyzvedla na palubu 141 migrantů. Do svých přístavů ji postupně odmítly vpustit všechny evropské země.

Obě neziskové organizace, jež plavidlo provozují, proto v neděli vyzvaly evropské vlády, aby zajistily pro 141 zachráněných migrantů bezpečný přístav, jenž se nachází „co nejblíže“. Právě to totiž podle nich vyžaduje mezinárodní právo.

Podle posádky Aquaria se na palubě lodi nachází 73 nezletilých, přičemž 67 z nich nemá žádný doprovod. Dalších šest chlapců pak cestuje minimálně s jedním příbuzným. Více než třetina ze 141 migrantů pochází z Eritreje, další třetina ze Somálska.

Ilustrační foto
Malta zadržela další humanitární loď. Plánovala vyplout na moře kvůli migrantům