Dorian sílí od postupu Karibikem, dosud byl řazen mezi hurikány 4. stupně. Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že maximální síla větru už dosahuje 160 mil v hodině (257,5 kilometru) a že se hurikán pohybuje rychlostí 13 kilometrů za hodinu. Podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice musí mít hurikán 5. stupně sílu větru nejméně 252 kilometrů za hodinu.

Satelitní snímek hurikánu Dorian nad Atlantickým oceánem
Na Floridu se řítí hurikán Dorian. Dosáhl už čtvrté kategorie

Devastující dopad se očekává na ostrovech Abaco, které jsou součástí Baham a kam hurikán dorazí dnes ráno místního času (odpoledne SELČ). Později pak jeho úder mohou očekávat na ostrově Grand Bahama. Podle NHC je nyní 55 kilometrů východně od ostrova Great Abaco a 360 kilometrů od floridského West Palm Beach. Úřad upozornil, že s hurikánem spadne velké množství srážek.

V příštích 24 hodinách se dá očekávat kolísání síly živlu, Dorian ale zůstane velmi nebezpečný.

Lidé příkaz k evakuaci ignorují

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje, jistá stále není. Původní projekce počítaly s tím, že hurikán zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že se stočí na sever a východ a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se ale začne přesně stáčet, není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, se ještě pořád nevylučuje.

Americký prezident Donald Trump
Floridský hurikán odvlál cestu Donalda Trumpa do Polska

Meteorologové a místní obyvatelé zatím pozorně sledují zejména situaci na Bahamách, kde podle reportéra televize CNN jen velmi málo lidí dbalo varování a evakuovalo se. Z městečka Sweeting Cay na ostrově Grand Bahama, které má přes 500 obyvatel, se evakuovalo do bezpečí sedm lidí. V Grand Cay se 400 obyvateli odešlo jen 88 lidí. Přitom úřady pro ostrovy Abaco vydaly rozhodnutí o povinné evakuaci v sobotu.

"Žijí tam dělníci s povolením i bez něj a ta místa jsou často zasažena záplavami," sdělil reportér CNN.

Hurikán Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.