Prezident Trump navštívil baptistický kostel v těžce postiženém pobřežním městě New Bern, kde pomáhal dobrovolníkům s rozdáváním teplého jídla potřebným. „Jak je na tom váš dům? Opatrujte se,“ zeptal se prezident podle agentury AP jednoho z místních obyvatel.

„Chtěl vidět oblasti, které dostali největší zásah a jsou nejpostiženější záplavami. Také se chtěl setkat s lidmi z těchto oblastí,“ řekla tisková mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová.

Dále tisková mluvčí Bílého domu dodala, že prezident Trump „získá úplný přehled od státních a místních představitelů obou zasažených států.“ Prezident přislíbil Severní a Jižní Karolíně, kde řádil hurikán Florenc pomoc z federálních zdrojů.

Vracet se není bezpečné

Město Willmington se 120 tisíci obyvateli zůstává i nadále ostrovem obklopeným povodněmi. Místní obyvatelé čekali v úterý hodiny na příděly potravin, vody a plachty. Tisíce dalších lidí pak zůstávají v nouzových přístřešcích nebo se uchýlili k příbuzným či známým.

Severokarolínský guvernér vyzval evakuované, aby se zatím ještě nevraceli do svých domovů. „Vím, že bylo těžké opustit domov, a ještě těžší je čekat a přemýšlet, zda ještě máte domov, kam byste se mohli vrátit,“ řekl guvernér Roy Cooper.

Cooper varoval, že povodně ještě nejsou u konce a bude se to ještě zhoršovat. To platí zejména pro nejvíce zasažené oblasti na pobřeží, včetně Wilmingtonu, kde se Florence dostal v pátek na břeh. „Vím, že mnoho lidí to vnímá jako noční můru, která prostě nekončí,“ uvedl guvernér.