Prezident Trump navštívil baptistický kostel v těžce postiženém pobřežním městě New Bern, kde pomáhal dobrovolníkům s rozdáváním teplého jídla potřebným. „Jak je na tom váš dům? Opatrujte se,“ zeptal se prezident podle agentury AP jednoho z místních obyvatel.

Zdroj: Youtube

„Chtěl vidět oblasti, které dostali největší zásah a jsou nejpostiženější záplavami. Také se chtěl setkat s lidmi z těchto oblastí,“ řekla tisková mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová.

Dále tisková mluvčí Bílého domu dodala, že prezident Trump „získá úplný přehled od státních a místních představitelů obou zasažených států.“ Prezident přislíbil Severní a Jižní Karolíně, kde řádil hurikán Florenc pomoc z federálních zdrojů.

Vracet se není bezpečné

Město Willmington se 120 tisíci obyvateli zůstává i nadále ostrovem obklopeným povodněmi. Místní obyvatelé čekali v úterý hodiny na příděly potravin, vody a plachty. Tisíce dalších lidí pak zůstávají v nouzových přístřešcích nebo se uchýlili k příbuzným či známým.

Hurikán Florence způsobil na východním pobřeží USA rozsáhlé záplavy
Ničivý hurikán Florence nepřežilo 31 lidí. Hladiny řek navíc stále stoupají

Severokarolínský guvernér vyzval evakuované, aby se zatím ještě nevraceli do svých domovů. „Vím, že bylo těžké opustit domov, a ještě těžší je čekat a přemýšlet, zda ještě máte domov, kam byste se mohli vrátit,“ řekl guvernér Roy Cooper.

Cooper varoval, že povodně ještě nejsou u konce a bude se to ještě zhoršovat. To platí zejména pro nejvíce zasažené oblasti na pobřeží, včetně Wilmingtonu, kde se Florence dostal v pátek na břeh. „Vím, že mnoho lidí to vnímá jako noční můru, která prostě nekončí,“ uvedl guvernér.

Hurikán Florence způsobil rozsáhlé záplavy, ty nejhorší však teprve přijdou
Hurikán Florence zabil už 18 lidí. Deště potrvají týden, blíží se další záplavy