Americký prezident Donald Trump vyzval obyvatele celého východního pobřeží, aby se na přicházející bouři připravili. „Začali jsme mobilizovat všechny prostředky, abychom mohli včas a adekvátně reagovat. Jsme tady pro vás,“ napsal na svém twitteru. „Dostal jsem informaci, že půjde o jednu z nejhorších bouří za poslední roky. Prosím, dejte na sebe pozor a buďte opatrní!“

Hurikán Florence.
Hurikán Florence míří na americké pobřeží, úřady evakuují milion lidí

Hurikán Florence je v současné době cyklonou čtvrtého stupně a provázejí ho větry o síle až 225 kilometrů v hodině. Podle meteorologů však během úterý a středy s největší pravděpodobností posílí až na pátý stupeň Saffirovy–Simpsonovy škály, který charakterizuje ničivý vítr o rychlosti přes 250 kilometrů za hodinu. Meteorologové předpokládají, že bouře zasáhne pobřeží Spojených států nedaleko Wilmingtonu v Severní Karolíně během čtvrtečního odpoledne.

Průměr cyklony se podle Národního centra pro hurikány během posledních dvanácti hodin zdvojnásobil z 50 na 100 kilometrů. „Nic nenasvědčuje tomu, že by intenzita Florence měla slábnout. Z tohoto důvodu měníme předpověď a odhadujeme, že již během zítřka dosáhne hurikán pátého stupně,“ uvedlo centrum v prohlášení.

Úřady nařídily evakuaci

V pobřežních oblastech Virginie i Severní a Jižní Karolíny byla vyhlášena evakuace, která začne platit okolo úterního poledne. „Blíží se sem opravdu ničivý hurikán,“ uvedl jihokarolínský guvernér Henry McMaster. „Nechceme riskovat život byť jen jediného obyvatele.“

Ve všech bezprostředně ohrožených okresech zůstanou uzavřené školy, veřejné instituce i zdravotnická zařízení. Evakuováno bude podle odhadů více než milion místních obyvatel i turistů. „Všichni ve Virginii se musí připravit,“ prohlásil virginský guvernér Ralph Northam. „Je to nebezpečná bouře, která zasáhne prakticky celý stát.“

Tajfun v Japonsku převracel nákladní auta a odřízl letiště od pevniny
Počet mrtvých stoupá. Tajfun Jebi má v Japonsku na kontě již deset obětí

Z televizních záběrů a fotografií je patrné, že obyvatelé neberou varování na lehkou váhu. Doslova útokem berou čerpací stanice i obchody. V prodejnách dochází zásoby balené vody, mléka, chleba, baterií, generátorů elektřiny, ale také překližkových desek k utěsnění oken a dveří.

Florence rychle sílí

Bouře dosáhla intenzity hurikánu během neděle s rychlostí větru okolo 119 kilometrů za hodinu. Již v pondělí ráno ji Národní centrum pro hurikány označilo za velkou cyklonu třetí kategorie, která dosahovala rychlosti nejméně 180 kilometrů za hodinu.

O pouhou jednu hodinu později již meteorologové museli bouři překlasifikovat na hurikán čtvrtého stupně s rychlostí větru 210 kilometrů za hodinu a vydat varování před katastrofickými následky. Ke zrychlování větrů přispívají zejména teplé vody Atlantského oceánu, které obavy z vydatných srážek. Ty by mohly v zasažených oblastech způsobit lokální povodně a sesuvy půdy.

V dnešních den podle klimatologů vrcholí letošní sezona hurikánů, tedy osmitýdenní období v roce, kdy se ničivé bouře tvoří nejčastěji. Pobřeží Spojených států se obává zásahu dalších dvou tropických cyklon, ačkoli se zatím nepředpokládá, že by hurikány Helene a Isaac pevniny dosáhly.

Téměř 3000 lidí zahynulo, zhruba 300 tisíc jich pak přišlo o střechu nad hlavou.
Počet obětí loňského hurikánu v Portoriku stoupl z 64 téměř na tři tisíce