Třetí člověk zemřel v okrese Pender County severně od Wilmingtonu. Podle ředitele řízení nouzových situací v Pender County Toma Collinse se jednalo o ženu, která byla ve svém domě v Hampsteadu. 

Hurikán Florence způsobil na východním pobřeží USA záplavy
Střed hurikánu Florence dosáhl pobřeží. Záchranáři evakuují zatopená města

Collins řekl místní televizní stanici WWAY3, že žena dostala v pátek ráno infarkt. Záchranáři se však k ní nedostali včas kvůli stromům popadaným přes silnice. V okrese Lenoir zemřela osoba, která se snažila nahodit generátor, píše server BBC News.

Hurikán Florence mezitím zeslabuje a blíží se k hranici tropické bouře. V současnosti se nachází přibližně 56 kilometrů od Wilimingtonu v Severní Karolíně a pohybuje se na západ rychlostí osm kilometrů v hodině. Bouřka pomalu postupuje dále do vnitrozemí a v nadcházejících dnech se obrátí směrem k severu.

Tisícileté povodně

Guvernér Severní Karolíny v pátek na tiskové konferenci uvedl, že hurikán široký 400 kilometrů "by mohl vymazat" celé komunity. "Hurikán Florence je silný, pomalý a neúnavný," řekl. "Je to nezvaný surovec, který nechce odejít," dodal.

Tajfun Mangkhut míří k Filipínám
Supertajfun Mangkhut dorazil na Filipíny. Úřady varují před obrovskými škodami

Očekává se, že by zemi mohly postihnout až tisícileté povodně. Národní centrum hurikánů v Miami uvedlo, že v některých oblastech na jihovýchodě Severní Karolíny zatím spadlo 406 milimetrů srážek a dalších 508 až 635 milimetrů se očekává.

Podle meteorologů během následujících třech dnů spadne na Severní Karolínu stejné množství srážek jako obvykle za osm měsíců. Kromě povodní mohou prudké deště způsobit i lokální sesuvy půdy.

Do 157 nouzových útulků se zde uchýlilo 20 tisíc lidí. Ve Virginii, kde byla prognóza hrozivá, se do úkrytů uchýlilo 400 osob. V Severní a Jižní Karolíně je bez proudu více než 620 tisíc domácností. Přibližně 1,7 milionu podléhá povinným a dobrovolným evakuačním příkazům. Více než deset milionů lidí pak žije v místech, které by mohly brzy pocítit dopady hurikánu.

Tajfun Mangkhut zasáhne Filipíny
Supertajfun Mangkhut za sebou nechává spoušť. Filipínci se děsí následků