Podle amerického centra pro sledování hurikánů National Hurricane Center zhorší očekávané těžké dešťové srážky povodňový stav v jihovýchodním Texasu a v jihozápadní Louisianě. Podle prognózy mohlo v některých oblastech Houstonu během úterý napršet až 30 centimetrů vody, což zvedne povodňovou hladinu až na 1,27 metru. Dalších 30 tisíc lidí tak zřejmě bude muset opustit své domovy. Uvedla to agentura Reuters.

Podle serveru BBC navíc začala přetékat místní přehrada. Protržení hráze však podle úřadů nehrozí.

V Texasu i Louisianě platí stav nouze. Úřady očekávají, že pomoc vyhledá na půl milionu osob. Lidi, které povodeň uvěznila v jejich domovech nebo na pracovištích, vybízejí, aby na sebe upozornili vyvěšením ručníků nebo jiné látky z oken. Telefonické prosby o pomoc s udáním adresy se neosvědčily, protože jména ulic zmizela v zaplavených ulicích pod vodou.

Katastrofa si už pravděpodobně vyžádala nejméně devět lidských životů, přičemž obětí bude pravděpodobně přibývat. Nezvěstná je například šestičlenná rodina z Houstonu (manželé a čtyři děti), u níž se předpokládá, že se utopila poté, co se jejich dům zřítil pod tlakem povodňové vlny. 

Americký prezident Donald Trump slíbil lidem v zasažených oblastech plnou podporu. Během dne by měl absolvovat řadu schůzek s krizovými štáby v texaském hlavním městě Austinu a navštívit i centrum pro mimořádné situace.

Centrum bouře se během pondělního rána nacházelo v Mexickém zálivu, asi 185 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Během noci z úterý na středu se podle National Hurricane Center dostane těsně k texaskému pobřeží, načež se ve středu přesune do vnitrozemí.