Asi 779 tisíc Texasanů muselo na výzvu americké armády opustit své domovy kvůli hrozbě dalších záplav v důsledku hurikánu Harvey, dalších 980 tisíc obyvatel odešlo dobrovolně. Kvůli bouři a povodním zahynulo do pátečního rána nejméně 44 lidí, dalších devatenáct lidí se nadále pohřešuje. Uvedla to agentura Reuters.

Město Beaumont, vzdálené asi 130 kilometrů východně od Houstonu, přišlo kvůli stoupající hladině řeky o dodávky pitné vody pro téměř 120 tisíc lidí a muselo evakuovat místní nemocnici a obyvatele sousední oblasti Orange. V chemické továrně, vzdálené asi 40 kilometrů na východ od Houstonu, došlo k výbuchu poté, co ji zaplavila voda. Pětasedmdesát procent území okresu Harris County, jehož správním městem je Houston, bylo zaplaveno vodou do výše nejméně 45 centimetrů.

Nedostatek pitné vody a zdravotní rizika plynoucí ze záplav představují v současnosti nejvážnější nebezpečí, která přetrvávají po úderu hurikánu, který minulý pátek zasáhl texaské pobřeží coby nejsilnější bouře za poslední půl století. V současnosti se síla bouře snížila na takzvanou tropickou depresi (bouřky přetrvávajícími větry do 62 kilometrů v hodině), která se přesunula do vnitrozemí a zanechala za sebou víc než 480 kilometrů zdevastovaného území jihovýchodní oblasti státu.

Řada obyvatel Texasu prožila dramatické okamžiky, kdy musela v zaplavených domech čekat na záchranu.

Čtyřiadvacetiletá Jessica Richardsová pro Houston uvedla, že byla ve svém domě v Port Arthuru uvězněna povodní až do čtvrtečního rána, kdy ji konečně zachránil projíždějící kamion. Na ulicích bylo v té době tolik vody, že dospělému člověku sahala až k pasu.

Jiný muž označený jako Richard vyprávěl, že jeho synovec zůstal uvězněn v zaplaveném bytu spolu s několika členy rodiny. "Říkal mi, že ve vodě plavou hadi a po stěnách lezou pavouci. Naštěstí se už všechny podařilo zachránit," sdělil Reuters. 

Ve čtvrtek navštívil Texas americký viceprezident Mike Pence. "Americký lid je s vámi. Jsme tady dnes, budeme tady zítra a budeme tady pořád, dokud toto město, tento stát a tento region nevybudujeme znovu, větší a lepší než kdykoli předtím," řekl Pence u poškozeného kostela v přístavním městě Rockport.