Bouře podle meteorologů postupuje centrální Floridou dále do vnitrozemí, kde také očekávají ničivé záplavy, a udeří i na východní pobřeží poloostrova. Úřady nařídily evakuaci 2,5 milionu lidí. Panují obavy, že by mohl zasáhnout zábavní parky kolem Orlanda, včetně Disney Worldu. Dále na jihu, kde Ian způsobil záplavy, pokračují evakuace.

Floridský guvernér Ron DeSantis na dnešní tiskové konferenci označil záplavy za největší za posledních 500 let. Konstatoval, že bouře zdevastovala pobřežní města Fort Myers a Cape Coral, která se ocitla v jejím středu.

Rozbouřené moře u floridského města Tampa před příchodem hurikánu Ian, 28. září 2022
Stovky zrušených letů a domácnosti bez elektřiny. Hurikán Ian zpustošil Floridu

Nouzové linky ve Fort Myers během noci obdržely velký počet volání od lidí ze zaplavených domů. Tísňová linka ve třech nejpostiženějších floridských okresech je přesměrována do jiných oblastí, protože tamní telefonické spojení přestalo fungovat. V okrese Charlotte očekávají, že začnou odpovídat na tísňová volání během dnešního dne.

Podle nepotvrzených zpráv si hurikán ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. „Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu,“ řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

Potopená loď s migranty

V akci jsou na Floridě národní garda, tisíce elektrikářů, stavařů, průzkumných týmů i nejrůznějších záchranářů, uvedl guvernér. Podporu Floridě poskytlo 26 amerických států. Ian zatím podle DeSantise nemá žádné potvrzené oběti na životech, ačkoliv u dvou lidí je pravděpodobné, že jejich úmrtí souviselo s bouří.

Americká pobřežní stráž oznámila, že pátrá po asi dvou desítkách migrantů, jejichž loď se v bouři potopila. Nejméně čtyřem lidem se podařilo doplavat na břeh a tři další byli zachráněni z moře.

Floridská první dáma Casey DeSantisová založila charitativní sbírku Florida Disaster Fund na podporu lidí a komunit zasažených bouří. Materiálních zásob má stát podle guvernéra dostatek a je tedy přínosnější, pokud ti, kteří chtějí pomoct, přispějí na tuto sbírku, na kterou doposud přišlo přes 1,6 milionu dolarů (asi 40 milionů korun).

Rozbouřené moře u floridského města Tampa před příchodem hurikánu Ian, 28. září 2022.
Hurikán Ian udeřil na Floridu silou pátého stupně. Bez proudu je 700 tisíc lidí

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že Floridu navštíví "až to podmínky dovolí". Federální vláda podle něj pokryje "100 procent výdajů, které Florida vydá v reakci na tuto mimořádnou událost". Na bezprostředních záchranných a opravných pracích se podílí desítky tisíc techniků, záchranářů, členů národní gardy i dobrovolníků.

Nouzový stav

Letiště v Tampě, Orlandu a Jacksonvillu na dnešek zrušila všechny lety, informovala CNN. Nejhůře postiženými letišti jsou Orlando s 386 zrušenými lety, Miami s 216 odvolanými lety a Tampa, kde zůstalo na zemi 178 letadel. Ve zbytku USA bylo na středu a na dnešek oznámeno zrušení 3500 letů.

Pět výletních lodí s tisícovkami pasažérů údajně kvůli hurikánu Ian prodloužilo cestu nebo zamířilo do jiných přístavů. Tři nejvytíženější floridské přístavy - Port Tampa Bay, Port Canaveral a Jackson Port Authority - byly kvůli hurikánu uzavřeny. Mezi postiženými loděmi je i Carnival Paradise, která se tento týden měla vrátit do přístavu Tampa Bay, ale místo toho zakotvila u mexického ostrova Cozumel.

Virginie se dnes připojila k americkým státům Georgia, Severní a Jižní Karolína, které kvůli hurikánu Ian vyhlásily nouzový stav. Rozhodnutí oznámil virginský guvernér Glenn Youngkin. Předpokládá se, že hurikán bude ovlivňovat části státu od pátku.