Střed bouře dorazil na pevninu krátce před 08:00 místního času (14:00 SELČ), a to na severu Floridy v oblasti mezi městy Tallahassee a Gainesville, oznámilo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Bouři při úderu na pevninu klasifikovalo jako hurikán třetí kategorie z pěti s odhadovanou maximální rychlostí větru kolem 200 kilometrů v hodině. Po příchodu k pevnině bouře zeslábla na hurikán druhé kategorie.

„Nezahrávejte si s touhle bouří,“ uvedl ráno na tiskové konferenci floridský guvernér Ron DeSantis. „Nevycházejte uprostřed tohoto ven,“ citovala jej zpravodajská společnost BBC. Úřady předtím vyhlásily alespoň částečnou evakuaci ve 30 ze 67 floridských okresů.

Idalia je podle meteorologů nejsilnější bouří, jaká od počátku záznamů danou část floridského pobřeží zasáhla. NHC varovala před záplavami, silným větrem a prudkým deštěm podél západního pobřeží Floridy. Za největší hrozbu jsou považovány přívaly mořské vody, která je silným větrem hnána do vnitrozemí a zaplavuje nízko položená místa.

AP uvádí, že voda na pobřeží místy sahala téměř po střechy domů a odnášela i celé konstrukce, zatímco vichr ničil značky a střechy. „Máme několik spadlých stromů, trosky v ulicích, nechoďte sem,“ uvedl hasičský sbor v Cedar Key, které patřilo mezi nejvíce ohrožené lokality. Podle floridské dálniční policie dnes ve státě při automobilových nehodách zaviněných počasím zahynuli dva lidé.

Ve městě Perry vítr rozbíjel výlohy obchodů, strhával obklady budov a vyvracel střechy na benzinových pumpách. Částečně zatopena byla dálnice Interstate 275 v Tampě a spadené vysokonapěťové vedení zastavilo provoz i na dálnici Interstate 75 jižně od Valdosty v Georgii. Jižněji na Floridě v oblasti města Sarasota se ocitly pod vodou také silnice u luxusních obchodů a restaurací v lokalitě St. Armands Circle. V řeku se proměnila také nábřežní třída Bayshore Boulevard v Tampě.

O něco mírnější záplavy zasáhly hustěji osídlené pobřeží dál na jih až po město Tampa, kde byl přerušen provoz mezinárodního letiště. Podle webu poweroutage.us bylo už před příchodem hurikánu na pevninu na Floridě přes 100 tisíc odběrných míst bez elektřiny, podle AP brzy nato součet přesáhl 200 tisíc.

Hurikán zanechá „dlouhotrvající dopady na přilehlých komunitách“, předpovídal dnes Christian Caban, který vede samosprávu okresu Leon zahrnujícího i město Tallahassee. Nová pohroma Floridu zasahuje necelý rok poté, co na jihu státu udeřil ještě o něco silnější hurikán Ian, který si vyžádal desítky obětí.

Na jih Kalifornie udeřila bouře Hilary
Rekordní srážky a silný vítr. Tropická bouře Hilary udeřila na Kalifornii

Silné hurikány třetího, čtvrtého a pátého stupně jsou podle zpravodajské společnosti BBC stále častějším úkazem. Bouře čerpají energii z tepla v Atlantickém oceánu, což je důvod, proč vědci varují, že globální oteplování hnané vypouštěním skleníkových plynů do atmosféry bude zhoršovat jejich intenzitu. Voda v Mexickém zálivu se letos za rekordních veder ohřála na nevídanou úroveň a Idalia v uplynulých dnech při postupu touto oblastí rychle zesílila.

Čeká se, že nyní bude Idalia postupovat severovýchodním směrem, a v následujících hodinách může přinést záplavy a prudké deště také do částí států Georgia a Jižní Karolína.